W sierpniu 1987 roku inżynier Thomas Punzenberger założył firmę Ing. Punzenberger GmbH w Salzburgu. Celem ,który mu przyświecał było zrewolucjonizowanie rynku automatyki za pomocą nowego oprogramowania ? zenon. Współcześnie COPA-DATA dysponuje filiami, współpracuje z dystrybutorami i utrzymuje kontakt z klientami oprogramowania zenon w ponad 50 krajach. Historię tego sukcesu wspólnie z premierą nowej wersji ? zenon 7 ? upamiętnimy całą serią wydarzeń i imprez okolicznościowych w 2012 roku.
Brak wydajności w procesach produkcyjnych i identyfikowanie funkcjonalności nieobecnych w dostępnym oprogramowaniu pchnęło w 1987 roku Thomasa Punzenbergera do założenia firmy i rozpoczęcia prac nad opracowaniem oprogramowania. ?Już wówczas przekonany byłem, że w przyszłości oprogramowanie w środowisku produkcyjnym i w technologiach energetycznych odgrywać będzie coraz ważniejszą rolę. To klucz do zwiększonej wydajności, optymalnego wykorzystania zasobów, bezpiecznych sieci i niezawodnych procesów. Wyzwaniem, które sobie postawiłem było opracowanie łatwego do konfiguracji narzędzia, z którym użytkownicy samodzielnie mogliby dokonywać zmian?, wyjaśnia Punzenberger. To, co zaczęło się jako idea wizjonera jednoosobowej firmy, szybko przekształciło się z koncepcji w gotowy produkt rynkowy. Pierwsza wersja oprogramowania zenon opublikowana została w 1991 roku, a pierwsi duzi klienci są do dzisiejszego dnia wierni marce zenon i firmie COPA-DATA.
Wówczas i teraz: ??do it your way??
Od samego początku firma COPA-DATA przyjęła filozofię: ??do it your way??, czyli ,,zrób to na Twój sposób?. Z tego powodu indywidualność, wolność i elastyczność były głównymi celami w implementacji projektów automatyki. Firma COPA-DATA zawsze starała się oferować szeroki zakres wydajnego oprogramowania i usług, które uwzględniały indywidualne wymagania klienta równie mocno, co trendy rynkowe i branżowe oraz międzynarodowe standardy i normy. COPA-DATA wprowadziła swoją filozofię ??do it your way? do pakietu zenon za pomocą otwartej architektury systemu, prostych interfejsów do systemów innych producentów, otwartego interfejsu sterowników, lepszej ergonomii w pracach inżynieryjnych i w środowisku wykonawczym oraz promowania zasady ?parametryzacja zamiast programowania?. W wyniku tego ostatniego założenia, innowacje, takie jak obsługa za pomocą gestów ? która jest już znana ze smartphonów ? mogą być konsekwentnie brane pod uwagę podczas pracy nad oprogramowaniem i w trakcie jego wdrażania.
Rozwój międzynarodowy i specjalizacja w czterech głównych branżach przemysłu
W 1996 roku firma COPA-DATA rozpoczęła ekspansję na rynki międzynarodowe ze swojej siedziby w Austrii. Dzięki kooperacji z dystrybutorami za granicą, nowe rynki otwierały się krok po kroku. Po trzech latach powstała pierwsza filia ? COPA-DATA Niemcy, która dziś dysponuje trzema lokalizacjami w tym kraju. Tworzenie kolejnych oddziałów firmy zapewniło międzynarodową ekspansję i przejmowanie dodatkowych udziałów w rynku. Wraz z nową organizacją wewnętrznej struktury sprzedaży i skupieniu się na kluczowych branżach przemysłu motoryzacyjnego, spożywczego, energetycznego i infrastrukturalnego oraz farmaceutycznego, w 2008 roku położone zostały fundamenty pod przejrzyste pozycjonowanie i wszechstronną opiekę nad klientem.
Badania i prace rozwojowe jako siła napędowa innowacji
Każdego roku firma COPA-DATA inwestuje około 25% swoich łącznych obrotów w prace badawcze i rozwojowe. Obejmują one zarówno współpracę z branżowymi stowarzyszeniami standaryzacyjnymi i zajmującymi się bezpieczeństwem, instytutami badawczymi, organizacjami i stowarzyszeniami edukacyjnymi, jak również wewnętrzne warsztaty, szkolenia i programy rozwoju osobistego dla pracowników. Wyniki wielu projektów prowadzonych z uniwersytetami, wydziałami nauk stosowanych i stowarzyszeniami branżowymi trafiają od razu do prac nad oprogramowaniem i gwarantują, że klienci zawsze wspierani są przez najnowszą technologię.
Niezależność tworzy zakres wolności podejmowania decyzji
W 2006 roku firma COPA-DATA odkupiła wszystkie udziały firmy, które były w posiadaniu innych podmiotów. Od tamtego czasu firma w całości kontrolowana jest przez rodzinę Punzenberger. Thomas Punzenberger podkreśla: ?Niezależność odgrywa kluczową rolę, nie tylko dla nas jako firmy, ale także w opracowywaniu produktów i w sposobie, w jaki pracujemy. Możliwość podejmowania decyzji i działania szybko i niezależnie pomaga nam zawsze utrzymywać oprogramowanie zenon na szczycie wśród innowacyjnych i niezawodnych produktów. Ponadto nie dotykają nas bezpośrednio zmiany cen na giełdzie i jesteśmy mocno zakotwiczeni w wielu branżach. Dzięki temu możliwy był nasz rozwój nawet w kryzysowych latach 2009 i 2010.?
zenon 7: ergonomia dla użytkownika i sprzętu
W 25. rocznicę powstania firmy, COPA-DATA przedstawia najnowszą wersję swojego oprogramowania, zenon 7, która wprowadza łącznie cztery zintegrowane produkty i funkcjonuje jako łącznik od czujnika aż do systemów ERP. Produkty ? zenon Analyzer, zenon Supervisor, zenon Operator i zenon Logic ? uzupełniane są przez aplikacje przeznaczone dla określonych branż ? zenon Energy Edition (dostępny od 2007 roku) i zenon Pharma Edition (wprowadzony na rynek wraz z zenon 7). Dzięki nowemu zakresowi produkcji firma COPA-DATA wprowadza rozszerzoną ergonomię do przemysłowych procesów produkcyjnych i wspiera użytkowników przyjaznymi narzędziami i intuicyjnymi koncepcjami obsługi.
Firma COPA-DATA wraz ze swoimi klientami i parnterami świętuje 25. rocznicę istnienia pod hasłem ?Ergonomia to przyszłość? poprzez serię wydarzeń branżowych. Głównym punktem obchodów jest rocznicowa uroczystość, która odbędzie się 1 czerwca w Salzburgu.