Enjoyneering: igus napędza inżynierię dzięki 190 nowym produktom

"Uwolnij swoją inżynierską moc dzięki zabawie" - najnowsza technologia motion plastics, bezsmarowe aplikacje, ekonomiczna automatyzacja online i zrównoważony rozwój. 

CEO firmy igus Frank Blase jako awatar w iguverse: " 'Enjoyneering - uwolnij swoją inżynierską moc dzięki zabawie', igus wprowadza na targi Hannover Messe nowe produkty cyfrowe, w tym iguverse, który może zrewolucjonizować rozwój maszyn." | Źródło: igus GmbH

Niskokosztowy robot obsługiwany za pomocą zestawu słuchawkowego VR. Części zamienne zidentyfikowane i zamówione w kilka sekund przy użyciu sztucznej inteligencji. Aplikacja mobilna, która natychmiast identyfikuje potencjalne zastosowania części bezsmarowych w koparce. Firma igus wprowadza w 2023 roku wybór narzędzi cyfrowych, a także produkty i usługi, które są łatwe w użyciu i obniżają koszty. Cel: zapewnić łatwy dostęp do odpowiedniego produktu motion plastics i dobrze się bawić, pozostawiając po sobie jak najniższy ślad węglowy i jak najmniej odpadów.

Odwiedzający targi 2023 Hannover Messe mogą doświadczyć nowych możliwości wirtualnego, równoległego świata na stoisku wystawowym igus w hali 17, gdzie mogą skorzystać z okularów VR i sterować ramieniem robota w wirtualnej rzeczywistości. Atrakcja: robot, który potrafi dokładnie odzwierciedlić ruchy. Zbudowano most pomiędzy VR a rzeczywistością; wgląd w to, co będzie możliwe w przyszłości w tzw. iguverse, czyli metaverse igus.

iguverse sprawia, że współpraca jest łatwa i przyjemna

W tej cyfrowej przestrzeni inżynierowie, eksperci materiałowi i planiści projektu spotykają się i budują modele 3D nowych maszyn, systemów i zespołów w skali 1:1. Bez długich nudnych spotkań i kosztownych podróży, co także zmniejsza emisję CO2. Rezultat: produkty są opracowywane szybciej, w sposób zrównoważony, niezawodny i po niższych kosztach, a problemy można rozwiązać na wczesnym etapie. Cyfrowy bliźniak w iguverse może być również wykorzystywany do szkoleń. “Możliwości wirtualnej rzeczywistości projektowania inżynierii mechanicznej są absolutnie fascynujące. Chcemy być częścią tej technologii od samego początku,” podkreśla prezes firmy igus Frank Blase.”My chcemy rozwijać nowe rozwiązania, z których nawet małe firmy z ograniczonym budżetem mogą łatwo korzystać.” Na przykład igus planuje w przyszłości otworzyć iguverse; firmy mogą wtedy korzystać z tej platformy, która jest w pełni zarządzana przez igus, bez nakładów na rozwój. Również nowość na rok 2023; aplikacja bazująca na chmurze o nazwie igusGO. Użytkownik robi zdjęcie maszyny, na przykład koparki, a sztuczna inteligencja analizuje, gdzie części bezsmarowe firmy igus mogłyby zostać wykorzystane w sposób opłacalny.

System sterowania głosem, “superwise” oraz “kopla” – nowe usługi dla Przemysłu 4.0

Rośnie również oferta tanich robotów firmy igus, przeznaczonych do promowania automatyzacji w MŚP. Nowy, mniejszy cobot – ReBeL KID – będzie dostępny od maja 2023 roku za jedyne 20 795 PLN i posiada opcjonalne sterowanie głosem. Rynek internetowy RBTX, prezentuje ponad 350 projektów automatyzacji, z których wszystkie mogą być skopiowane do podobnych zastosowań. 98 procent tych kompletnych rozwiązań jest już dostępnych w cenach od 10 265 PLN do 62 400 PLN. Oprócz taniej robotyki, igus rozszerza ofertę smart plastics. Są to standardowe części, takie jak prowadniki kablowe i łożyska ślizgowe, które są wyposażone w czujniki i zintegrowane z sieciami IoT. Dzięki temu MŚP mogą wdrażać trendy Przemysłu 4.0, takie jak monitorowanie stanu i konserwacja predykcyjna. Inteligentne tworzywa sztuczne można rozszerzyć o nową usługę o nazwie “superwise”, cyfrowy produkt, który łączy się zdalnie z zespołem obsługi firmy igus. Zupełnie nową usługą jest platforma igus “kopla”. Dzięki temu firmy mogą tworzyć własne internetowe systemy eksperckie i narzędzia obliczeniowe. Jest on skierowany w szczególności do średnich firm, które działają na skalę międzynarodową i chciałyby wyjaśnić swoje produkty online. “Nasze własne doświadczenia w zakresie rozwoju i wykorzystania narzędzi online, bazujące na chmurze i wykorzystujące zasadę modułowości, są teraz ogólnodostępne, co znacznie skraca czas realizacji w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami programowymi”.

igus nadal się rozwija – w drodze do milionowego klienta

Ostatnie kilka lat miało wiele wyzwań, ale igus nadal się rozwija. Teraz z ponad 188 000 klientów, igus ma około 5000 pracowników w 31 lokalizacjach na całym świecie. Roczna sprzedaż po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard euro w 2022 roku. Teraz został wyznaczony kolejny cel; do 2030 roku igus dąży do osiągnięcia miliona aktywnych klientów. Aby to osiągnąć igus nadal inwestuje w rozwój motion plastics oraz w szybką logistykę lokalną. Celem jest sprawienie, aby wszystkie ruchome aplikacje na świecie były bezobsługowe i długotrwałe. Wiele narzędzi online pomaga inżynierom obliczyć żywotność produktów igus, dając niezawodne i trwałe rozwiązanie. Blase: “Nieważne, czy inżynier potrzebuje maleńkiego łożyska, czy największego na świecie plastikowego prowadnika kablowego, żywotność można obliczyć online. Nowe narzędzia cyfrowe sprawiają, że motion plastics są łatwo dostępne dla każdego.”

Nowa technologia nie oznacza, że zapomniano o środowisku; firma igus dzieli się nowym rozwiązaniem w zakresie ponownego wykorzystania energii z zakładu

Nasze hasło “Uwolnij swoją inżynierską moc dzięki zabawie” jest zielone. Celem jest, aby do końca 2025 fabryka igus była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Jednym z najnowszych osiągnięć jest nowy system opracowany przez firmę igus, który wykorzystuje zużytą wodę chłodzącą z wtryskarek do ogrzewania fabryki. “Dzięki temu nowemu systemowi ogrzewania w przyszłości doprowadzimy nasze zużycie gazu do zera,” wyjaśnia Blase. Jest to nie tylko dobre dla środowiska, ale także dla finansów w czasach rosnących kosztów energii. Dlatego firma igus postanowiła udostępnić to rozwiązanie energetyczne innym firmom przemysłowym pod nazwą MHRS (Machine Heat Recovery System). Frank kontynuuje, “tygodniami szukaliśmy rozwiązania i nigdzie nie mogliśmy go znaleźć. Zbudowaliśmy więc własny i chcemy się nim podzielić z innymi.” Również firma igus od lat poprawia bilans środowiskowy tworzyw sztucznych, a jednym z kluczowych obszarów jest recykling. W tym roku firma igus rozszerzyła popularny program recyklingu “Chainge”. Od 2019 roku wszelkie nieużywane prowadniki kablowe są zbierane i ponownie przetwarzane przez klientów w zamian za bony rabatowe. Platforma internetowa Chainge obejmuje obecnie wszystkie tworzywa techniczne, od poliamidu po PEEK. W sierpniu planowane jest również komercyjne uruchomienie igus:bike wykonanego z przetworzonych odpadów oceanicznych (sieci rybackich); od tworzyw oceanicznych do tworzyw ruchowych. Frank Blase podsumowuje: “Nasz wzrost musi być powiązany ze zrównoważonym wykorzystaniem zasobów. Kreatywność i energia moich kolegów z firmy igus imponuje i motywuje mnie. Fakt, że pracuję z tymi ludźmi sprawia, że jestem pokorny i podekscytowany tym, co przyniesie przyszłość.”


igus