Energooszczędne rozwiązania BASF

  Firmie BASF przyznano międzynarodową nagrodę ekologiczną ÖkoGlobe za energooszczędne rozwiązania dla motoryzacji w modelu koncepcyjnym samochodu ?i-flow?. Nagroda, przyznawana przez Uniwersytet Duisburg-Essen pod przewodnictwem eksperta motoryzacyjnego prof. dr Ferdinanda Dudenhöffera, premiuje prekursorskie projekty, innowacje, produkty i procesy produkcyjne w dziedzinie motoryzacji.  W tym roku firma BASF zajęła III miejsce w kategorii innowacji kooperantów za jej wkład w model koncepcyjny i-flow. Opracowany wspólnie z koreańskim producentem samochodów Hyundai model i-flow zaprezentowany został po raz pierwszy w marcu na targach samochodowych w Genewie. Ponad 100 nadesłanych w tym roku zgłoszeń do przyznawanej od 2007 roku nagrody ÖkoGlobe oznacza rekord uczestnictwa.
  Emisja CO2 w modelu i-flow dzięki wielu zastosowanym rozwiązaniom nie przekracza 85g/km, czyli jest wyraźnie niższa niż w zwykłych porównywalnych pojazdach. Prawie połowę oszczędności emisji można przypisać innowacjom firmy BASF.
  Doskonałym przykładem zaawansowanej technologii jest koncepcja energetyczna modelu i-flow. Nowoczesny silnik wysokoprężny znajduje się w izolacji ze sztywnej pianki poliuretanowej, która chroni silnik i środowisko. Nowatorski katalizator w dwóch podzespołach łączy cztery różne technologie ograniczania emisji.
  Wspólnie z partnerami z różnych gałęzi przemysłu BASF opracowuje innowacyjne projekty wydajnych akumulatorów dla samochodów elektrycznych. BASF koncentruje się przy tym na palecie innowacyjnych materiałów na katody dla nowych rodzajów akumulatorów litowo-jonowych. Dąży się do osiągnięcia od dwu- do pięciokrotnie większej gęstości energii niż dotychczas.
  BASF dąży też do opracowania technologii ogniw słonecznych na bazie surowców organicznych, która da się zastosować bezpośrednio w pojazdach. Organiczne ogniwa słoneczne są elastyczne, lekkie i cienkie jak folia przezroczysta i mogą być wytwarzane taniej niż zwykłe ogniwa słoneczne na bazie krzemu.
  Więcej informacji o firmie BASF znajduje się na stronie www.basf.com