Energetab 2007: jubileusz ?pod Szyndzielnią?

Dwudziesta edycja największych targów branży elektroenergetycznej zgromadziła liczne grono wystawców i zwiedzających. Zawiodła jedynie pogoda i niedostatki infrastruktury.

Podczas tegorocznego ENERGETAB-u można było zapoznać się z ofertą ponad 650 wystawców z kilkunastu krajów. Najliczniejszą grupę stanowili wystawcy z Polski (583 firmy), zaś wśród zagranicznych przedsiębiorców przeważały firmy z Niemiec i Hiszpanii. Na udział w wystawie zdecydowały się także pojedyncze podmioty m.in. z Austrii, Belgii, Stanów Zjednoczonych i Chin. Impreza przebiegała pod hasłem ?Nowoczesna technika w energetyce?. Odwiedzającym, których liczbę szacuje się na 15 tys. osób, prezentowano m.in.: urządzenia do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, systemy informatyczne, urządzenia stosowane w przemyśle i budownictwie, układy elektroniki przemysłowej,jak również akcesoria związane z ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją. Niemal każda nisza, jaką można napotkać w branży elektroenergetycznej, miała swojego przedstawiciela. Targom towarzyszyły liczne prezentacje i spotkania z kluczowymi klientami, organizowane przez poszczególnych wystawców.

Wśród produktów było kilkadziesiąt nowości, które pretendowały do konkursu na najbardziej wyróżniający się produkt. W tym roku Puchar Ministra Gospodarki otrzymała Fabryka Przewodów Energetycznych SA w Będzinie za ?Typoszereg przewodów energetycznych?. Z kolei Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za ?System stalowych pomiedziowanych uziemień dla urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych i ochrony odgromowej? wręczono przedstawicielowi firmy Galmar Marciniak z Poznania. Złotym Lwem Kazimierza Szpotańskiego pochwalić się może APATOR za ?AMRsystem APATOR? służący do automatycznego odczytu urządzeń pomiarowych. Kolejni nagrodzeni to świdnicki SONEL SA (zdobywca Medalu Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich za ?miernik MIC-5000?), ZEG-ENERGETYKA sp. z o.o. (Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA za ?Zabezpieczenie częstotliwościowe typu RFT-451?) oraz ELECTRONIC POWER AND MARKET sp. z o.o. ze Szczecinka (Złoty Medal Targów ENERGETAB 2007 za ?System monitoringu infrastruktury technicznej obiektów telekomunikacyjnych i transmisji danych dla energetyki?). Z listą wszystkich wręczonych nagród i wyróżnień można zapoznać się na witrynie www.energetab.pl.

Wiesław Seruga, przewodniczący Komisji Konkursowej podkreślił, że rozwój międzynarodowych targów energetycznych w Polsce jest między innymi wynikiem inwestycji w elektroenergetyce i elektrotechnice, które w Europie wynoszą 610 mld EUR, w czym Polska ma 10-procentowy udział.

Trzymając kciuki za spełnienie zapowiedzi istotnej poprawy infrastruktury targowej (patrz: wypowiedź Ryszarda Migdalskiego w ramce obok) już dzisiaj warto zaznaczyć w kalendarzu termin przyszłorocznych targów, które mają odbyć się w dn. 16?18 września 2008 r.

ce

 

 

Postawimy halę

 

Ryszard Migdalski, dyrektor ds. targów i szkolenia ZIAD Bielsko-Biała SA

 

Mimo dużego zakresu prowadzonych co roku prac modernizacyjnych nasza infrastruktura targowa nie nadąża za wzrostem potrzeb i wymagań wystawców oraz odwiedzających targi. Wiemy, że oczekują oni istotnej poprawy warunków ekspozycji. Dlatego przygotowujemy budowę zespołu hal o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m kw. oraz obszernych parkingów. Aktualnie trwa procedura przetargowa na budowę hali wielofunkcyjnej na terenie ZIAD wraz z parkingami dla kilkuset samochodów. Przewidujemy też modernizację naszego kompleksu hotelowo- gastronomicznego.