Emerson przeprowadzi automatyzację projektu zagospodarowania piasków roponośnych

11 października 2004 r.

Emerson Process Management donosi, że firma wygrała ostatnio kontrakt o wartości 27 mln USD, stając się głównym wykonawcą automatyzacji wartego 2,6 mld USD projektu Ekstrakcji Piasków Roponośnych.

Projekt Ekstrakcji Piasków Roponośnych Long Lake to wspólne przedsięwzięcie kanadyjskiej firmy OPTI Canada Inc. oraz Nexen Inc. Będzie to pierwszy projekt przemysłu naftowego i gazowniczego, łączący zakłady ekstrakcji piasków roponośnych, pozyskujące i rozcieńczające bitumin do postaci syntetycznej, z zakładami uszlachetniającymi oraz przetwarzającymi bitumin do postaci syntetycznej. W ciągu trzech lat to połączone przedsięwzięcie będzie produkowaćok. 60 000 baryłek syntetycznego surowca dziennie.

Obie firmy donoszą, że zastosowanie architektury cyfrowej Emerson PlantWeb do automatyzacji procesów oraz optymalizacji wykorzystania zasobów było kluczowym elementem w redukcji budżetu automatyzacji projektu do 91 mln USD, z początkowo szacowanej wartości 152 mln USD, jaka byłaby potrzebna do realizacji projektu na bazie tradycyjnych technologii i systemów sterowania. System SIS firmy Emerson (Emerson’s smart safety instrumented system – SIS) umożliwi zastosowanie w projekcie Long Lake inteligencji cyfrowej do maksymalizacji bezpieczeństwa ludzi oraz zakładu.

Emerson oraz firma Spartan Controls Ltd., lokalny partner, będą służyć pomocą w dziedzinie inżynierii, zarządzania projektem oraz konserwacji i wsparcia technicznego.

Emerson twierdzi, że poprzez połączenie ekspertyzy w dziedzinie automatyzacji i zarządzania projektami z najnowocześniejszymi metodami projektowymi i konstrukcyjnymi, realizowanymi przez inżynierów i podwykonawców, cyfrowe rozwiązanie pomoże firmie OPTI Canada zaoszczędzić 4,2 mln USD w zakresie funkcjonowania systemu i jego konserwacji. Według menedżera do spraw automatyzacji projektu firmy OPTI, George’a Cushona, poszukiwanie sposobów redukcji wysokich kosztów ekstrakcji piasków roponośnych oraz przetwarzania pozyskanych materiałów w tak odległej lokalizacji było głównym celem osób zajmujących się planowaniem projektu.

– Koszty w obszarze automatyzacji będą kontrolowane poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii i wykorzystanie znacznego doświadczenia i możliwości firmy Emerson – mówi Cushon. – Cyfrowo sterowany zakład posługujący się systemem PlantWeb firmy Emerson to kolejny ważny krok w redukowaniu wydatków kapitałowych, równocześnie prowadzący do zwiększenia bezpieczeństwa, niezawodności oraz produktywności.