Emerson Process Management – Falowodowe radarowe przetworniki poziomu Rosemount 5300 dla systemów bezpieczeństwa

Emerson Process Management włączył do oferty falowodowe radarowe przetworniki poziomu Rosemount 5300 (GWR – Guided Wave Radar) dla systemów z poziomem bezpieczeństwa SIL 2. Po pozytywnych ocenach niezależnych organizacji seria 5300 otrzymała wymagany raport FMEDA (Failure Modes, Effects and Diagnostic Analysis). Ułatwia to spełnienie standardów IEC użytkownikom z przemysłu wydobywczego i przetwórczego ropy i gazu, rafineryjnego, petrochemicznego, chemicznego, energetycznego i innych.
Seria 5300 (z wyjściem 4–20 mA) była oceniana pod kątem zgodności z normą IEC 61508 przez globalną organizację Exida. Raport FMEDA z wynikiem SFF (Safe Failure Fraction) większym niż 90% potwierdza spełnienie wymagań SIL 2 (podsystem typu B z zerową tolerancją błędów sprzętowych). Zgodnie z wymaganiami norm IEC 61508 i IEC 61511 dokumentacja dostarcza wymagane dane nt. awarii i zalecenia zawarte w wynikach testów. Ponad 5-letni okres testów akceptacji (dla czujnika prawdopodobieństwo niewypełnienia funkcji zabezpieczającej PFDAVG powinno być mniejsze lub równe 3,5E-03 przy SIL2) umożliwia skoordynowanie testów akcpetacji z przestojem instalacji, minimalizując przerwę w procesie produkcji i zmniejszając ryzyko zagrożenia personelu.
Przetworniki serii Rosemount 5300 to 2-przewodowe radary falowodowe do wymagających aplikacji pomiaru poziomu i granicy faz dla cieczy, zawiesin i ciał stałych. Zaprojektowane w oparciu o 30-letnie doświadczenie Emersona w dziedzinie radarowych pomiarów poziomu są wyjątkowo niezawodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze.
Dzięki innowacyjnej technologii Direct Switch przetworniki serii 5300 charakteryzują się wysoką niezawodnością, dużą odpornością na zakłócenia, większym zakresem pomiarowym i niższą stałą dielektryczną; nawet przy pojedynczej sondzie. Solidna konstrukcja zapobiega nieszczelnościom i jest szczególnie przydatna w ekstremalnych warunkach procesowych. Anteny do trudnych warunków dostępne dla ekstremalnych temperatur i ciśnień wyposażone są w wielowarstwowe zabezpieczenia i zaawansowaną logikę echa do wykrywania przepełnienia zbiornika.
Technologia 2-przewodowa umożliwia szybką i tanią instalację. Przyjaznyinterfejs użytkownika z „przewodnikiem”, funkcją „mierz i ucz się”, sugestie konfiguracji odpowiednich do aplikacji i zgodność z architekturą PlantWeb pozwalają łatwo zintegrować urządzenie zarówno z nowymi, jak i istniejącymi już systemami sterowania. Praktycznie pełna bezobsługowość i zaawansowana diagnostyka gwarantują szybszy zwrot nakładów, dłuższy czas życia urządzenia i większe bezpieczeństwo. W ten sposób Rosemount 5300 pomaga spełnić wymagania przepisów bezpieczeństwa przy zachowaniu maksymalnej bezusterkowości instalacji i zmniejszeniu kosztów produkcji. www.emersonprocess.pl