Ekstender dla sieci Ethernet

Firma Westermo rozszerzyła serię ekstenderów dla sieci Ethernet o szybki, małogabarytowy moduł zapewniający dużą prędkość transmisji danych w aplikacjach przemysłowych. DDW-142 stanowi rozszerzenie linii urządzeń Wolverine, wykorzystujących technologię SHDSL zapewniającą dużą szybkość transmisji pomiędzy sieciami Ethernet na bazie dowolnych kabli miedzianych pozostałych po starych instalacjach. Zapewnia to znaczącą redukcję kosztów podczas instalacji nowych systemów, dla których jedyną dostępną dotąd alternatywą był światłowód.

DDW-142 jest modułem w pełni zarządzalnym z funkcjonalnością Layer 2, umożliwiającym zestawienie połączeń Ethernet na dystansie do 15 km. Zapewnia transfer danych z maksymalną szybkością 30,4 Mb/s, dając możliwość łączenia złożonych sieci zawierających dużą liczbę szerokopasmowych urządzeń. Wbudowany 2-portowy switch o przepustowości 100 Mb/s pozwala na dołączenie dwóch urządzeń ethernetowych, a dzięki portowi RS-232 istnieje ponadto możliwość przyłączenia do sieci IP urządzeń szeregowych.

Aby ułatwić pracę inżynierom mającym do czynienia z instalacją i utrzymaniem sieci o stale zwiększającej się złożoności, DDW-142 zaprojektowano mając na uwadze jak najprostszą obsługę. Nie wymaga on jakiejkolwiek konfiguracji w prostych łączach punkt-punkt. W przypadku większych sieci konfiguracja jest możliwa z poziomu przeglądarki internetowej, a szybki dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień zapewnia interfejs CLI. Urządzenia linii Wolverine są dostarczane wraz z unikalnym kalkulatorem długości kabli. Wykorzystuje on dane z rzeczywistych aplikacji, pozwalając wyznaczyć możliwe do osiągnięcia szybkość i zasięg transmisji przy użyciu różnego rodzaju okablowania. Po zainstalowaniu urządzenia, funkcje diagnostyczne i zarządzania SHDSL sygnalizują stopień degradacji linii, pozwalając zaplanować czynności serwisowe. Podczas ich przeprowadzania możliwy jest szybki zapis i odczyt konfiguracji za pomocą pamięci USB.

DDW-142 został zaprojektowany do zastosowań w trudnych warunkach pracy w systemach typu mission critical w kolejnictwie, transporcie oraz wszędzie tam, gdzie awaria mogłaby spowodować znaczący wzrost kosztów. Cechuje go solidna, a przy tym małogabarytowa konstrukcja. Może pracować w ekstremalnych temperaturach otoczenia (od -40 do +70°C) oraz w obecności silnych zaburzeń elektromagnetycznych i wibracji. Całkowita izolacja galwaniczna i zabezpieczenie obwodów elektronicznych przed przepięciami pozwoliły osiągnąć współczynnik MTBF równy 437 tys. godzin, gwarantujący niezawodność i długi czas bezawaryjnej pracy.

Stosowany w urządzeniach linii Wolverine system operacyjny WeOS zapewnia obsługę wielu standardów IP, pozwalając na tworzenie elastycznych i niezawodnych sieci. Opracowując go położono nacisk na kompatybilność z różnymi platformami sprzętowymi i przyszłymi standardami. WeOS zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i pozwala integrować DDW-142 w sieciach punkt-punkt, multi-drop lub pierścieniowych. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii łącza lub sprzętowej, opracowana przez Westermo unikalna technologia FRNT zapewnia rekonfigurację nawet dużych sieci.

DDW-142 jest urządzeniem przeźroczystym dla adresowania multicast, zapewnia obsługę sieci VPN (Virtual Private Network) opartych na protokołach IPSec (Internet Protocol Security) oraz może być stosowany w sieciach korzystających z protokołów Modbus/TCP i PROFINET I/O. Oferuje funkcjonalność Link Fault Forward (LFF), dzięki czemu status łącza Ethernet może być przesyłany poprzez łącze SHDSL pomiędzy dwiema jednostkami.

www.westermo.com