EDP uruchomił pierwszy na świecie lekki wiatrak morski

  Koncern energetyczny EDP, właściciel spółki EDP Renewables Polska, uruchomił u portugalskich brzegów pierwszy na świecie lekki wiatrak morski o mocy 2 megawatów.

  Jak poinformowały portugalskie media, konstrukcja wiatraka została ustawiona na Oceanie Atlantyckim w odległości 16 kilometrów od plaży Agucadoura, w północnej części kraju.

  -W ciągu najbliższych tygodni prowadzone tam będą prace nad rozruchem nowej technologii – napisał dziennik "Dinheiro Vivo".

  Ustawiona na morzu turbina jest pierwszym elementem "pola wiatraków", które sukcesywnie będzie powstawać u brzegów Portugalii. Wiatraki, połączone systemem ułożonych na morskim dnie kabli, mają przesyłać elektryczność do zlokalizowanej przy brzegu dyspozytorni prądu, która będzie dystrybuować energię w głąb lądu.

  Prace przy uruchomieniu pierwszego wiatraka morskiego były prowadzone przez EDP oraz portugalskie spółki InovCapital i A. Silva Matos, a także duński Vestas Wind Systems oraz amerykański Principle Power. Wsparcie dla projektu o nazwie Windfloat okazało też 60 firm europejskich.

  Według komentatorów, istnieje szansa na dodatkowe wsparcie dla projektu przez inwestorów z Azji.

  -W przypadku, gdyby chińska firma China Three Gorges wygrała przetarg na państwowe udziały EDP, można spodziewać się większego zaangażowania portugalskiego koncernu w inwestycje nad rozwojem energii wiatrowej na lądzie i morzu – napisał lizboński dziennik "Jornal de Negocios".

  Do końca br. rozstrzygnięty zostanie przetarg na 21,35 proc. państwowych udziałów firmy EDP, o które ubiegają się brazylijskie firmy Electrobras i Cemig, niemiecki E.ON oraz chiński China Three Gorges. Należący do rządu w Pekinie inwestor zapowiedział, że w przypadku korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia dokapitalizuje spółkę i wybuduje w Portugalii fabrykę turbin dla farm wiatrowych.

  Za kilka lat pierwsze wiatraki morskie mogą powstać także u polskich wybrzeży. Jak dowiedziały się portugalskie media, kierownictwo EDP planuje skopiować projekt Windfloat w innych krajach, w których posiada swoje przedstawicielstwa. Warunkiem jest dostęp do morza o głębokości 50 metrów, który Bałtyk spełnia.

  W skład Grupy EDP wchodzi firma EDP Renewables, trzeci największy na świecie operator elektrowni wiatrowych. Poza Portugalią, posiada on swoje przedstawicielstwa m.in. w Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji i Wielkiej Brytanii. Spółka EDP Renewables Polska obsługuje dwie farmy wiatrowe w Korszach oraz Margoninie.

  źródło: www.wnp.pl