Do czego potrzebne są systemy odciągowe w na robotach przemysłowych?

Czy rozwiązaniem jest dresspack, systemy prowadzenia kabli triflex ® RS od igus?

W przemyśle robotycznym, systemy prowadzenia kabli konieczne są,  kiedy chcemy kasować luzy powstające na pętli na dole prowadnika, czyli przy połączeniu między 3 a 6 osią. Dzięki temu, bezwładność powstająca w wiązce przewodów jest dużo mniejsza, wiązka nie ulega splątaniu oraz jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami. Firma igus oferuje w swoim portofio dresspack do prowadzenia kabli triflex® RS zwany jest również systemem odciągowym.

Systemy prowadzenia kabli triflex® RS igus poleca szczególnie wtedy, gdy sumaryczny obrót na 4, 5 i 6 osi robota jest większy niż 360°. Wtedy zastosowanie tego rozwiązania jest niemalże konieczne.

triflex R 3 in 1 robot with RS swivel arm and linear e-chain
System odciagowy triflex® RS

Podobnie w sytuacji, gdy dynamika pracy robota jest bardzo wysoka, a zwis prowadnika na dole jest zbyt duży. Dzięki zastosowaniu systemu odciągowego triflex® RS inercja (bezwładność), która powstaje w wiązce przewodów jest dużo mniejsza.

W ofercie igusa zajdziemy kilka rodzajów systemów odciągowych triflex® R:

  • RSE – za odciąg odpowiada linka gumowa. W zależności od wielkości systemu jest pojedyncza, podwójna lub poczwórna.
  • RSP –  za odciąg odpowiada siłownik pneumatyczny. Niesamowitym plusem tego systemu jest to, że siła odciągu jest bliżej nieskończona.
  • RSE liniowy – za odciąg odpowiada linka gumowa lub sprężyna.
  • RS – za odciąg odpowiada pręt z włókna węglowego, który jest włożony do prowadnika kablowego.

Na co zwracać uwagę dobierając systemy prowadzenia kabli triflex ® RS?

1. Długość odciągu.

Dla standardowego systemu triflex® RS długość odciągu wynosi od 450 mm do 580 mm, dla rozmiarów prowadnika od 40 do 100.

2. Prawy czy lewy?

Dostępne są bowiem dwa rodzaje systemu. Podczas dobierania  systemu w konfiguratorze igus®, narzędzie zaproponuje, który system powinien się znaleźć na danym robocie. Jeśli jednak zechcemy dobrać system samodzielnie, np. z katalogu, musimy określić czy nasz robot jest prawo- czy leworamienny i odpowiednio do tej oceny wybrać system prawy lub lewy. Jak ocenić czy robot jest prawo- czy leworamienny? Wystarczy stanąć w jednej osi za robotem. Jeśli jego dolne ramie/drugie ramie jest po prawej stronie, to określa się go jako praworamienny i odwrotnie.

3. Gabaryty systemu, czyli rozmiar płyty podpierającej.

W przypadku większych systemów, czyli 60/70/85/100,  rozmiar płyty będzie się mieścił w zakresie 900 – 938 mm, a w przypadku systemu mniejszego, czyli 40 – rozmiar płyty podpierającej będzie wynosił 576 mm.

4. Waga systemu.

Zależy ona od rozmiaru prowadnika, a także od tego, czy skonfigurujemy system z pokrywą, czy bez. W przypadku zastosowania pokrywy, waga będzie oczywiście większa, ale w takiej sytuacji mamy możliwość zamontowania na pokrywie np. stacji zaworowej.

Decydując się na montaż na pokrywie dodatkowych elementów pamiętajmy jednak, że sztywność tego detalu jest w pewien sposób ograniczona i nie wytrzyma zbyt dużych obciążeń. Jeśli jednak istnieje potrzeba zamontowania na pokrywie dodatkowej, ciężkiej części, igus® zaproponuje niestandardowe podejście do aplikacji.

Z czego jest złożony system odciągu tirflex® RS?

Poniżej prezentujemy listę elementów, które składają się na przykładowy system odciągu RS, dla  prowadnika kablowego o rozmiarze 60. Szczegółowego doboru  można dokonać z pomocą konfiguratora na stronie internetowej: https://echain-robot-equipment-configurator.igus.tools/start

Elementy dersspack triflex

Niezbędne:

  • Podstawa – TR.RS.60.R
  • Prowadnik kablowy – TRE.RS.60.087.1500.0.B (1500 oznacza długość od pierścienia do końca prowadnika kablowego)
  • Dodatkowe ogniwa prowadnika – TRE.RS.60.087.0.B

Zalecane:

  • Adapter, który pomaga połączyć robota z systemem – TR.907.468
  • Pokrywa, gdy jest konieczna – TR.RS.60.Cover
  • Mocowanie po stronie kiści robota – TR.60.01

e-prowadnik triflex® R i system odciągu to kombinacja, która umożliwia zaoszczędzić miejsce z kompensacją nawet do 40% długości e-prowadnika oraz zapobiega tworzeniu się pętli na robocie. Okrągły kształt konstrukcji “easy” jest bardzo odporny i umożliwia łatwe wkładanie i wyjmowanie konfekcjonowanych przewodów.