Delphi ?optymalizuje? studentów

  W ramach projektu współpracy z uczelniami, studenci Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyli w warsztatach organizowanych jesienią br. przez zakład Delphi w Gdańsku. Tematem prowadzonych przez pracowników Delphi zajęć, które odbywały się na terenie fabryki, było optymalne wykorzystanie zasobów, zwane w przemyśle filozofią LEAN. Celem zajęć było wprowadzenie studentów w dziedzinę technologii produkcji oraz zachęcenie ich do współpracy przy projektach Delphi. Wybrani studenci poznali temat zarówno w teorii, jak i w praktyce.

  Pracownicy Delphi należą do stale rosnącej grupy polskich praktyków zajmujących się stosowaniem nowoczesnej filozofii LEAN, której założenia stworzone zostały przez jednego z producentów samochodów. Przemysł motoryzacyjny należy do branż o największej konkurencyjności, stąd kluczem do sukcesu jest optymalne wykorzystanie zasobów. Dotyczy to zarówno etapu projektowania wyrobu, jak również jego wdrożenia do produkcji i potem procesu masowego wytwarzania.

  Zakład Delphi w Gdańsku od lat znany jest studentom lokalnych uczelni między innymi z racji organizowanych praktyk studenckich oraz uczestnictwa w targach pracy. Obecnie zakres współpracy poszerzany jest między innymi o warsztaty, a w przyszłości także dni otwarte organizowane w Delphi i na uczelniach.

  ? Bardzo cenimy współpracę z lokalnymi uczelniami, a wielu naszych pracowników jest ich absolwentami ? dodaje Alicja Wolszczak. ? Firma Delphi okazała się dla nich dobrym miejscem do rozwoju osobistego oraz wdrażania innowacyjnych pomysłów dla przemysłu motoryzacyjnego.

  ? Projekty przygotowane w ramach współpracy pomiędzy uczelniami a przemysłem zyskują zupełnie nową jakość i pokazują przyszłym pracodawcom dobre teoretyczne i techniczne przygotowanie naszych absolwentów ? dodaje Ewa Sikorska-Trela pełnomocnik rektora Uniwersytetu Gdańskiego ds. kontaktów z pracodawcami. ? Mamy nadzieję na kontynuację naszej współpracy z Delphi i nowe wspólne projekty w przyszłości.

  Fabryka przełączników w Gdańsku założona została w roku 1995 przez holenderski IKU Holding, a następnie zakupiona przez Eaton Corporation. W roku 1997 w pobliżu lotniska zbudowany został nowy zakład. W marcu 2001 roku fabryka przełączników weszła w skład polskiej organizacji koncernu Delphi. W roku 2003 powierzchnia produkcyjna zakładu rozbudowana została z 2 do 4 tysięcy mkw. Sprowadzenie nowych linii produkcyjnych spowodowało również wzrost zatrudnienia w zakładzie.

  Gdańska fabryka, w której pracuje obecnie 700 osób, wytwarza szeroką gamę przełączników dla największych producentów samochodów, takich jak koncerny BMW, General Motors, PSA Peugeot Citroen, Renault oraz Ford. Specjalizacją fabryki są systemy mechatroniczne, czyli układy integrujące urządzenia mechaniczne ze sterownikami elektrycznymi.