Debiut polskiego Black Hawka

    Podczas pokazów lotniczych Air Show 2011 w Radomiu, które odbędą się w najbliższy weekend, zaprezentowany zostanie wyprodukowany w PZL Mielec (Podkarpackie) śmigłowiec Black Hawk. Będzie to jego pierwszy pokaz w locie.

    Jak podkreślił prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, dla firmy to duże wyróżnienie, że wśród najnowocześniejszych samolotów i śmigłowców, jakie zostaną zaprezentowane podczas radomskiego Air Show, nie zabraknie mieleckiego Black Hawka.

    Dodał, że dotychczas w Mielcu wyprodukowano i testowano w locie siedem tego typu helikopterów. Trzy trafiły już do pierwszego klienta.

    Wszyscy, którzy odwiedzą imprezę, będą mieli również możliwość rozmowy z Leszkiem Pawułą, jedynym polskim pilotem latającym tym śmigłowcem.

    Jego zdaniem, międzynarodowe pokazy lotnicze w Radomiu to najlepsza okazja, aby przyjrzeć się dokonaniom światowego lotnictwa.

    "Wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk, który wyróżnia się m.in. sprawdzoną i wytrzymałą konstrukcją oraz najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, z pewnością na każdym zrobi wrażenie. Dlatego też z przyjemnością podzielę się swoimi doświadczeniami z latania właśnie tym śmigłowcem" – podkreślił pilot.

    Podczas tegorocznych pokazów lotniczych Air Show, które w najbliższy weekend odbędą się na lotnisku w Radomiu, będzie można zobaczyć ponad 180 statków powietrznych z kilkunastu krajów. Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów.

    Helikopter S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

    Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w prawie 30 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

    Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań, oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.

    Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ponad 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów.