Czujniki wibracji seria QM30VT

Wyzwaniem dla służb utrzymania ruchu każdego zakładu przemysłowego jest zachowanie mocy produkcyjnych przy minimalnej ingerencji w same maszyny, aby nie zmniejszać ich wydajności. Niestety nigdy nie uda się całkowicie wyeliminować prac serwisowych.
Jednym z najwydajniejszych systemów zapewniających pełną kontrolę nad stanem wrażliwych maszyn jest wprowadzenie predykcyjnego utrzymania ruchu. Podejście to, w duchu industry4.0, bazuje na zbieraniu i magazynowaniu danych o stanie maszyny. Dzięki zebranym próbkom, możemy przewidywać i ustalać terminy postojów, jednocześnie zabezpieczając się przed niechcianymi awariami.

Jednym z najlepszych rozwiązań do tego typu zadań są systemy do pomiaru drgań i wibracji. Okazuje się, że przy prawidłowym monitoringu drgań, w newralgicznych punktach maszyny, możemy wykryć uszkodzenia takie jak: niewyważenie wirników spowodowane np. zabrudzeniem łopatek, niewspółosiowości wałów, uszkodzenia przekładni pasowych, luzy mechaniczne spowodowane np. złym montażem do podłoża, uszkodzenia przekładni zębatych, łożysk czy zużycie pasów napędowych.

Kolejnym kluczowym parametrem jest pomiar temperatury, szczególnie na łożyskach. Jest to jeden z pierwszych parametrów, dzięki któremu wykryjemy nieprawidłowe zmiany np. w łożysku (zatarcie, brak smarowania).

Firma Banner przedstawia nową serię czujników drgań i temperatury QM30VT. Są to inteligentne czujniki, które potrafią zmierzyć prawie każdy rodzaj wibracji: RMS prędkości i przyśpieszenia, wartości PEAK prędkości, przyśpieszenia. Dodatkowo czujniki potrafią zebrać dane takich parametrów jak: współczynnik szczytu (CREST), kurtozę oraz to co wyróżnia je najbardziej temperaturę. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że seria QM30VT2 ma możliwość badania wibracji w domenie częstotliwości, co pozwala dokładnie zlokalizować i określić typ uszkodzenia. Dzięki takiemu podejściu możemy zminimalizować ilość czujników monitorujących maszynę do minimum, co sprawia, że aplikacje wykonane z pomocą serii QM30 mają jeden z najwyższych współczynników ROI na rynku.

Do wyboru mamy dostępne dwie wersje: QM30VT1 z komunikacją dostosowaną do sieci bezprzewodowych, oraz QM30VT2 z komunikacją ModbusRTU. Dzięki temu można w każdej chwili wpiąć je do sterownika PLC i interpretować gotowe, obliczone już dane.

Użycie sieci bezprzewodowej rozwiązuje eliminuje problem związany z nakładem niezbędnej pracy do modernizacji okablowania istniejącego w każdym zakładzie przemysłowym.

Firma Turck, aby wspomóc klientów i ułatwić im monitoring, przygotowała pełne solution w formie dwóch w pełni dostosowanych programów: na panelu HMI oraz typu SCADA na komputer PC ?Turck for Maintenance?. W aplikacji możemy dokładną obserwację stanów alarmowych, a przy ich przekroczeniu, użytkownik zostanie odpowiednio poinformowany drogą sms, lub e-mail. Dodatkowo możemy generować wszystkie zebrane dane do plików excel w celu ich archiwizacji.