COMAU: Racer 999

    Robot zaprojektowany został tak, aby swoim kształtem przypominał budowę ludzkich mięśni. RACER 999 to wszystkie najważniejsze parametry na najwyższym poziomie – to powtarzalność bez utrat szybkości, to siła bez utraty zwinności. Zasięg 999mm powoduje, iż robot jest idealny dla aplikacji wymagających pracy na ograniczonej powierzchni, do których można zaliczyć montaż, przemieszczanie, spawanie łukowe, klejenie oraz obsługę maszyn. Pierwsze ze skojarzeń z robotem RACER 999 to DYNAMIKA RUCHU, którą widać nawet gdy robot pozostaje w spoczynku. Dynamikę, zwinność i precyzję RACERa 999 widać w najdrobniejszych szczegółach – w kształcie ramienia, w specjalnych zakrzywieniach krawędzi zapewniających pokonanie ruchu pomiędzy punktami programu z najwyższą prędkością, nieosiągalną dla większości innych robotów na rynku.

    RACER999 powstał w odpowiedzi na potrzeby rynku – robot, który zapewni tą samą wydajność dla każdej aplikacji do jakiej przystosowany był starszy brat 999-tki: Racer 7-1.4 z jednoczesnym mniejszym obszarem roboczym i mniejszą ilością zajmowanego miejsca.

    Mimo, że robot został zaprojektowany dla ładowności 7 kg, w zastosowaniu w aplikacji Pick & Place robot jest w stanie udźwignąć do 10 kg przy ograniczonym wychyleniu piątej osi. Nowy robot firmy Comau posiada wszystkie zalety swojego poprzednika, oprogramowanie i sterowanie nie różnią się niczym. Konstrukcja podstawy robota zapewnia maksymalną stabilność, system sterowania oraz algorytm ruchu – E-motion RACERa 999 optymalizuje wszelkie ruchy robota i zwiększa ich płynność, powodując redukcję czasu cyklu, aż do 25%. Kontroler piątej generacji – C5G Compact, jest niewielkich rozmiarów co zapewnia mniejsze zużycie energii, dzięki zainstalowanemu Systemowi Zarządzania Energią „eComau”.

    Warte uwagi jest także zabezpieczenie robota RACER przeciw warunkom zewnętrznym – standard to IP65, zapewniający całkowitą pyłoszczelność oraz ochronę przed rozbryzgami i zachlapaniem wodą.

    Konkurs Produkt Roku 2014