Co dzisiaj kupuje się w przemyśle? Najciekawsze młode firmy polskiego przemysłu w „Radarze Innowacji Przemysłu 4.0”

20 października odbyła się premiera „Radaru Innowacji Przemysłu 4.0” – katalogu młodych firm z rozwiązaniami dla przemysłu. W publikacji zrealizowanej przez hub4industry – Digital Innovation Hub Krakowskiego Parku Technologicznego, możemy poznać blisko 90 młodych spółek z Polski i Finlandii, które uzyskały rekomendacje od 23 przedstawicieli ekosystemu innowacji branży przemysłowej.

Publikacja, którą Państwu prezentujemy zwraca uwagę na know-how i lokalny talent, na firmy ciągle na początku drogi, ale już doświadczone i sprawdzone we współpracy z biznesem. Nie ma w tej publikacji „gadania”, jest tylko praktyka. To prosty, dobrze zindeksowany drukowany katalog młodych firm z rozwiązaniami dla przemysłu. Taka „książka telefoniczna” polskiego przemysłu – powiedział Bartosz Józefowski, dyrektor ds. Przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.

Prezentowane spółki zostały podzielone według 15 tagów technologicznych (m.in. sztuczna inteligencja, big data, computer vision, 5G, AR/VR) oraz 14 obszarów biznesowych (m.in. logistyka i magazynowanie, utrzymanie ruchu, kontrola jakości). Wydawnictwu towarzyszy interaktywna wersja online, którą można znaleźć na stronie www.hub4industry.pl/radar.

W publikacji znajdują się firmy, które ukończyły różne programy akceleracyjne lub zdobyły finansowanie od funduszy inwestycyjnych.

To sprawdzone w boju przedsiębiorstwa, które u dużych, wymagających klientów robiły wdrożenia pilotażowe, testy czy wdrożenia komercyjne. Cenimy wielkich producentów robotów przemysłowych i systemów IT jako źródła innowacji w przemyśle, ale oni do naszych czytelników skutecznie docierają samodzielnie. My postanowiliśmy wypromować mniejsze firmy, które mogą być równie atrakcyjnym źródłem innowacji – tłumaczył Bartosz Józefowski.

W ARP nie tylko obserwujemy, ale też uczestniczymy w transformacji polskiego przemysłu i widzimy olbrzymi potencjał oraz popyt na innowacje w polskich firmach. Dobrze, że powstają takie inicjatywy, które są idealnym pretekstem do rozmowy, a dla wielu firm mogą stać się po prostu bardzo przydatną książką telefoniczną – komentuje Bartosz Sokoliński, Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W czasie premiery podkreślano, że w Polsce jest wiele funduszy, akceleratorów, instytucji, które działają na tym samym rynku i których profesjonalizm i wyniki są godne docenienia – i to właśnie te instytucje zostały zaproszone do współtworzenia „Radaru”.

Ekosystem wsparcia innowacji przemysłowych

Huby Innowacji Cyfrowych (hub4industry, Level 4.0 DIH Wrocław, DIH4Future), akceleratory startupów (KPT ScaleUp, hubraum, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Startup Spark, AIP INDUSTRYLAB (DGA S.A.), FundingBox Deep Tech Fund, Space3ac, EIT Digital), fundusze inwestycyjne (Icos Capital, Innoventure, EEC Ventures, LT Capital, SpeedUp Venture Capital Group, Innovation Nest), klastry (BIM Klaster, CyberMadeInPolad) i centra transferu technologii (CZIiTT PW) – w sumie 23 przedstawicieli ekosystemu wsparcia innowacji przemysłowych współtworzyło razem z Krakowskim Parkiem Technologicznym Radar Innowacji Przemysłu 4.0, udzielając rekomendacji spółkom, które znalazły się w wydawnictwie. Oznacza to, że w toku współpracy, realizowania różnych działań i projektów, młode firmy „zasłużyły” na nominację.

Każdego roku powstaje wiele raportów branżowych, rankingów najlepszych rozwiązań, najbardziej wpływowych graczy tzw. Przemysłu 4.0. Dlatego spodobał nam się pomysł na stworzenie katalogu, który nie opisuje oczywistych liderów innowacji, ale daje przestrzeń młodszym, nierzadko niewiele odstępującym, jeśli chodzi o jakość rozwiązań, firmom – mówi Piotr Nędzewicz, Digital Innovation Hub Manager w DIH4Future.

Chcemy zachęcić wszystkich do działania w ramach jednego ekosystemu. Coraz więcej młodych osób w Polsce zauważa, że warto się kształcić i pracować w przemyśle. Firmy produkcyjne inwestują nie tylko w nowe technologie, ale co istotniejsze – także w światowej klasy ekspertów. Jednak mamy jeszcze dużo do zrobienia – chociażby w obszarze robotyzacji jesteśmy jednym z najsłabiej rozwiniętych rynków w Europie. Dlatego tak ważna jest inwestycja w lokalne rozwiązania – korzystając z dostawcy, który być może ma mniejsze referencje, ale większą elastyczność, budujemy ekosystem innowacji w Polsce – mówi Jacek Bukowicki, ekspert w Departamencie Rozwoju Startupów, PARP.

Lokalny know-how, międzynarodowy zasięg

„Radar Innowacji Przemysłu 4.0” jest świetnym przykładem tego, na czym polega rola Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (EDIHów). Mapowanie lokalnego rynku w połączeniu z kooperacją międzynarodową, otwiera nowe ścieżki rozwoju przed młodymi firmami poszukującymi przestrzeni dla komercjalizacji swoich pomysłów. DIH, działając jako „matchmaker” i instytucjonalny „broker innowacji”, ułatwia łączenie przedstawicieli przemysłu, przedsiębiorstw i administracji z firmami, zwłaszcza startupami i MŚP, posiadającymi gotowe rozwiązania lub odpowiednie kompetencje – mówi Anna Pająk, koordynatorka Zespołu ds. Krajowej Sieci EDIH w Platformie Przemysłu Przyszłości, która jest Partnerem Głównym publikacji.

Dzięki współpracy z Business Finland, fińską rządową organizacją promocji handlu i inwestycji, która w Polsce pełni rolę Biura Radcy Handlowego Ambasady Finlandii, Radar Innowacji Przemysłu 4.0 posiada dodatkowy międzynarodowy element. Partner Narodowy wydawnictwa – Finlandia, prezentuje w nim 10 fińskich startupów, które działają w obszarze Przemysłu 4.0, oferując rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, sieci 5G czy zrównoważonej cyfryzacji. Wybrane przez partnera firmy to benchmark dla polskich młodych spółek, które – zdaniem autorów publikacji – już teraz proponują rozwiązania na światowym poziomie, a niedługo będą podbijać międzynarodowe rynki.

Od kilku lat obserwuję w Polsce wzrost zainteresowania tzw. Przemysłem 4.0. W Finlandii ta idea funkcjonuje już od wielu lat, a firmy produkcyjne szukają dostawców do transformacji kolejnych elementów swojej działalności, głównie poprzez rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, zarządzania i analizy danych, sieci 5G i IoT. Z kolei na polskim rynku jest coraz więcej młodych firm, które tego typu rozwiązania projektują i dostarczają. Takie publikacje, jak „Radar Innowacji Przemysłu 4.0” to świetne narzędzie biznesowe do połączenia interesów np. tych dwóch stron, fińskiej i polskiej – mówiła podczas premiery Anna Łomża, Senior Advisor Business Finland z Biura Radcy Handlowego Ambasady Finlandii w Warszawie.

To pierwsza edycja „Radaru Innowacji Przemysłu 4.0”, zrealizowana przez hub4industry. Organizatorzy już teraz planują edycję 2022:

Już teraz zapraszamy wszystkich do śledzenia, jak powstaje druga edycja „Radaru”. Jeśli czujecie, że powinniście się w niej znaleźć lub chcecie razem z nami tworzyć mapę polskiego ekosystemu rozwiązań dla przemysłu – napiszcie do nas na adres: radar@hub4industry.pl – zachęca Bartosz Józefowski.

Więcej informacji: www.hub4industry.pl/radar