Chiński przemysł energetyczny w ciągu najbliższych pięciu lat wyda 6 mld USD na automatyzację

    Według ostatniego raportu grupy ARC Advisory Group wciąż rosnące wydatki chińskiego przemysłu energetycznego ponoszone na produkcję mają przekroczyć 82 mld USD przed końcem 2009 roku.
    Mimo tego, że w ostatnich latach w Chinach znacznie zwiększono moc sieci energetycznej, zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż przewyższa moc sieci o około 15%. Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w Chinach ze względu na koncentrację wysiłków na produkcję i eksport. Ponadto prognozy przewidują zwiększenie w przemyśle mocy o około 30 GW rocznie w ciągu kolejnych pięciu lat. Zapotrzebowanie to będzie można zaspokoić jedynie dzięki stabilizacji i rozwojowi sektora energetycznego. Szacuje się, że wydatki na sprzęt i oprogramowanie automatyki, jakie zostaną poniesione w tym czasie przez chiński przemysł energetyczny, przekroczą 6 mld USD.
    Wzrost zapotrzebowania na energię z pewnością okaże się korzystny dla dostawców przemysłu energetycznego, jako że Chiny planują wybudowanie nowych elektrowni oraz systemów transmisji i dystrybucji. Chińskie systemy transmisji i dystrybucji wymagają także znacznych inwestycji, ponieważ sieć elektryczna staje się coraz bardziej zawodna.
    Chiński rząd, który w dalszym ciągu sprawuje główną władzę nad krajowym przemysłem energetycznym, w ciągu ostatnich kilku lat prowadził badania, aby określić zapotrzebowanie na energię. W ramach tych badań sprawdzano m.in.: redystrybucję energii pomiędzy regionami, zarządzanie zapotrzebowaniem, ograniczanie rozwoju branż o wysokim zużyciu energii oraz zwiększanie poziomu inwestycji w przemyśle energetycznym. Wykorzystując wyniki badań, Chiny chcą zmniejszyć niedobór mocy do roku 2006.