Targi branży teleinformatycznej CeBIT w Hanowerze pozostają najważniejszym na świecie spotkaniem przedstawicieli sektora cyfrowego pomimo spadku liczby zwiedzających. Polska jest zadowolona ze swego występu jako partner strategiczny targów.
"Stawiamy na jakość, a nie na ilość" – powiedział Frank Poerschmann, odpowiedzialny za CeBIT członek zarządu Deutsche Messe AG, w sobotę na konferencji prasowej na zakończenie pięciodniowych targów w stolicy Dolnej Saksonii.
Podkreślił, że z roku na rok wzrasta liczba branżowych fachowców, którzy przyjeżdżają do Hanoweru w celach zawodowych, a nie turystycznych. Ambicją organizatorów jest przejęcie przez CeBIT roli miejsca spotkań dla branży IT i klasycznego przemysłu – wyjaśnił Poerschmann, dodając, że celem jest też dalsza "internacjonalizacja" targów.
Ze wstępnych szacunków wynika, że tegoroczne targi zwiedziło 285 tys. osób z ponad 120 krajów – o 9 proc. mniej niż w zeszłym roku. W targach uczestniczyło 4100 wystawców z 70 krajów.
Dieter Kempf, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Informatyki, Telekomunikacji i Nowych Mediów, ocenił, że tegoroczne targi były silnym impulsem dla rozwoju branży telekomunikacyjnej. "Duże koncerny wystawiłyby nam z pewnością najwyższą notę, mniejsze wolałyby, żeby to one odgrywały większą rolę" – powiedział Kempf.
Kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP w Berlinie Jacek Robak podkreślił, że celem polskich organizatorów było "pokazanie całemu światu, że Polska jest krajem nowoczesnym, silnym w dziedzinie nowoczesnych technologii", a nie tylko krajem taniej siły roboczej.
CeBIT nie był "jednorazową imprezą", lecz stanowi, jego zdaniem, początek dalszej intensywnej współpracy polsko-niemieckiej. Robak wyraził nadzieję, że nawiązane w Hanowerze międzynarodowe kontakty, szczególnie z doświadczonymi firmami niemieckimi, pomogą polskim firmom z branży IT na bardziej skuteczne wejście na rynki światowe.
W targach w Hanowerze uczestniczyło blisko 200 polskich wystawców; ponadto przedstawiciele około stu firm przyjechali do stolicy Dolnej Saksonii na rozmowy o współpracy z zagranicznymi partnerami.
Niemiecki sektor teleinformatyczny jest największym rynkiem ICT w Europie z rocznymi obrotami w wysokości ponad 150 mld euro. Szybko rozwijający się rynek polski szacowany jest na 16 mld euro.
CeBIT 2013 otworzyli w zeszły poniedziałek premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W polsko-niemieckim szczycie telekomunikacyjnym w wtorek uczestniczyli między innymi wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz jego niemiecki partner Philipp Roesler.