Cadbury: otwarcie trzeciej fabryki

  Należąca do Cadbury fabryka gum do żucia została uruchomiona jesienią ubiegłego roku, ale oficjalne otwarcie zakładu ze Skarbimierza odbyło się w lutym br. Ta najnowocześniejsza fabryka tego typu w regionie produkuje takie marki gum do żucia, jak Trident, Stimorol, V6 i Hollywood.
  – Dzięki temu utworzyliśmy 300 nowych miejsc pracy, a Polska, na terenie której znajdują się w chwili obecnej trzy nasze fabryki, a kolejne inwestycje są w trakcie realizacji, staje się głównym centrum dystrybucji dla koncernu Cadbury w Europie ? powiedziała Judith Pickering, prezes fabryki.
  O wyborze Polski i Skarbimierza jako miejsca na inwestycje zdecydowało doskonałe położenie w centrum Europy, wykwalifikowani pracownicy oraz dostęp do dobrej infrastruktury drogowej. Proces budowy fabryki trwał włącznie z projektowaniem około 1,5 roku. Inwestycja ruszyła w 2006 r., a jesienią 2008 r. rozpoczęto regularną produkcję.
  Po raz pierwszy koncern zainwestował w Polsce w 1993 r., kiedy to w Bielanach Wrocławskich (gmina Kobierzyce) powstała pierwsza fabryka czekolady Cadbury. W 1999 r. firma zakupiła historyczną markę Wedel wraz ze słynną warszawską fabryką czekolady Wedla, w której od 2007 r. trwają prace modernizacyjne. Cadbury zainwestowało w nową linię Ptasiego Mleczka, nowe laboratoria mikrobiologiczne i mikrochemiczne, jak również w nowe biura. Dwie działające fabryki czekolady zatrudniają aktualnie ponad 1600 pracowników. W ciągu najbliższych kilku miesięcy koncern Cadbury da pracę jeszcze około 200 nowym pracownikom w trzech istniejących już fabrykach.
  W lutym 2008 r. została ogłoszona kolejna inwestycja Cadbury w Polsce, która otrzymała wsparcie ze strony polskiego rządu. W tym roku koncern rozpoczął inwestycje pod Wrocławiem, które są szacowane na kwotę 250 mln euro w perspektywie najbliższych lat. Zaplanowane działania obejmują rozbudowę zakładu w Bielanach Wrocławskich oraz budowę nowej fabryki czekolady w Skarbimierzu, która stanie obok fabryki gum do żucia. Jej otwarcie ma nastąpić w 2010 roku, natomiast rozbudowa zakładu w Bielanach Wrocławskich ukończona zostanie w IV kwartale bieżącego roku.
  W 2008 r. Cadbury otrzymało nagrodę Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych dla największego inwestora zagranicznego w Polsce.