Brytyjska firma przejmuje kontrolę nad firmą Moeller

  Prywatna, brytyjska firma Doughty Hanson zamierza kupić większość akcji niemieckiego producenta przemysłowych i budowlanych urządzeń kontrolnych od jego poprzedniego właściciela – firmy Advent International. 
  Inne firmy z tej branży również były zainteresowane kupnem Mellera – między innymi: Siemens, Rockwell Automation i Eaton.
  Przejęcie Moellera przez Advent nastąpiło grudniu 2003 r., kiedy to jeszcze jako firma rodzinna Moeller miał poważne straty finansowe. Adwent szacował, iż potrzeba pięć do siedmiu lat, aby Moeller przestał przynosić straty. Prognozy te okazały się jednak pesymistyczne – firma zaczęła przynosić zyski już po pierwszym roku działań strategicznych, głównie dzięki odważnym decyzjom biznesowym. Dodatkowo dwa ośrodki produkcyjne w Niemczech zamknięto, a część produkcji przeniesiono do Europy Wschodniej i Azji.
  Główne działy Moellera – napędy i rozruszniki, automatyka przemysłowa, wyłączniki, urządzenia kontroli oraz automatyka budowlana – zwiększyły produkcję o około 14%, w porównaniu z ogólnym wzrostem produkcji w przemyśle wynoszącym 4-5%. Dzięki temu znacząco zredukowano dług firmy, ponadto zmniejszono liczbę pracowników o kilka tysięcy.
  Szef Mellera, Theo Kubat powiedział, że firma została ozdrowiona finansowo – dwa lata wcześniej przynosiła starty, obecnie może pochwalić się dwucyfrowym wzrostem sprzedaży. Kubat wierzy, że inwestycja Dougthy Hansona pomoże Moellerowi umocnić pozycję lidera rynku i wesprze długoterminową strategię wzrostu poprzez ekspansję na rynkach Europy Wschodniej i Azji. Moeller będzie otwierał kolejne zakłady produkcyjne i biura na tych obszarach.
  Doughty Hanson przyjął strategię nabywania liczących się średnich i dużych firm. Wcześniej współpracował z takimi firmami, jak Elexis czy Dunlop Standard. Za przejęciem Moellera zadecydowało wiele faktów. Claus Felder z Doughty Hanson powiedział: – Wysokiej jakości inżynieria, silna marka, bogate portfolio i pozycja lidera rynku to tylko niektóre kluczowe cechy, które czynią Moellera doskonałą firmą. Oczekujemy współpracy z zarządem oraz rozwoju na rynkach Europy Wschodniej i Azji. 
  Obecnie 75% sprzedaży Moellera ma miejsce w Europie.