Bosch wybuduje fabrykę części samochodowych w Rosji

    Grupa Bosch planuje budowę nowej fabryki techniki motoryzacyjnej w Samarze (Rosja). Do 2015 r. przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe zamierza zainwestować ok. 40 mln euro w nowy zakład.

    Całkowita powierzchnia nowych budynków o przeznaczeniu produkcyjnym, administracyjnym, logistycznym i aprowizacyjnym wyniesie ok. 15 000 m2. Powierzchnia działki wynosi ok. 200 000 m2. Prace budowlane mają ruszyć w pierwszej połowie 2013 r. Do końca 2017 r. fabryka w Samarze będzie zatrudniać ponad 500 pracowników.

    W nowej lokalizacji będą miały siedzibę trzy działy techniki motoryzacyjnej Bosch: Chassis Systems, Starter Motors and Generators oraz Diesel Systems. Portfolio produktów obejmować będzie np. układy ABS i alternatory, a w późniejszym czasie także rozruszniki oraz wtryskiwacze Common Rail dla pojazdów użytkowych. W ten sposób Bosch konsekwentnie realizuje swoją strategię umacniania swojej pozycji na globalnychrynkach.

    – Rosja jest ważnym rynkiem wzrostu dla firmy Bosch. Kolejny zakład produkcyjny pomoże nam w lepszym stopniu wykorzystać szanse rynkowe i rozbudować naszą pozycję w Europie Wschodniej, mówi Gerhard Pfeifer, dyrektor generalny spółki w Rosji. – Oprócz tego, z Samary możemy w optymalny sposób zaopatrywać naszych lokalnych klientów. Fabryka zlokalizowana w południowej, europejskiej części tego kraju to doskonała lokalizacja.

    Bosch prowadzi działalność w Rosji od 1904 r. Była to jeden z pierwszych krajów poza Niemcami, w których stworzono sieć dystrybucji. Obecnie Grupa Bosch produkuje w Engels, Togliatti i Petersburgu elektronarzędzia, części zamienne do samochodów, układy do silników z wtryskiem benzyny, urządzenia techniki opakowaniowej oraz sprzęt AGD. Przedsiębiorstwo, zatrudniające w Rosji ponad 2 700 pracowników, osiągnęło w 2011 r. obroty w wysokości blisko 1 mld euro. Samara będzie drugą po Engels fabryką w Rosji zajmującą się produkcją techniki motoryzacyjnej.