Boeing krąży nad Polską

    Przedstawiciele korporacji odwiedzili trzy miasta ze strefami ekonomicznymi. Jest szansa na fabrykę amerykańskiego producenta samolotów – donosi "Puls Biznesu".

    Na początku sierpnia Polskę odwiedzili przedstawiciele koncernu Boeing. Delegacja zawitała do Gdańska, Bielska-Białej i Rzeszowa. "To były decyzyjne osoby, co oznacza, że firma poważnie pochodzi do inwestycji. Na razie bada co mogła by w Polsce zlokalizować. Jest szansa na fabrykę elementów do samolotów" – mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

    Nie wiadomo jednak ile Boeing miałby u nas ewentualnie zainwestować. "Z doświadczeń Doliny Lotniczej wynika, ze inwestor w pierwszym etapie zatrudnia 300-400 osób i buduje fabrykę za 40 mln USD" – mówi Marek Darecki, prezes WSK "PZL-Rzeszów" i Doliny Lotniczej – stowarzyszenia 80 firm lotniczych z południowo-wschodniej Polski.

    Niepewność na rynkach światowych może przyspieszyć rozpoczęcie inwestycji. "Wiadomo, że trzeba będzie zacisnąć pasa i rozwinąć produkcję w krajach z najniższymi kosztami. Polska w tej chwili dysponuje najlepszymi warunkami na świecie dla sektora lotniczego" – ocenia Marek Darecki.