Blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów osiągnął moc maksymalną

    30 czerwca 2011 o godzinie 12:50 , nowy blok w Elektrowni Bełchatów osiągnął moc maksymalną – 858 MW. Trwa dalszy proces optymalizacji układów bloku. Nowy blok kosztował ok. 1 mld euro. Sprawność brutto nowego bloku w warunkach nominalnych ma przekraczać 44,4 proc. co odpowiada osiągnięciu sprawności netto 42 proc.

    W grudniu 2004 r. Elektrownia Bełchatów podpisała z konsorcjum firm Alstom (Alstom Power Centrales w Paryżu, Alstom Power Boiler w Stuttgardzie i Alstom Power Polska), kontrakt na budowę ?pod klucz? bloku energetycznego o mocy 833 MW. Po podpisaniu kontraktu, przystąpiono do realizacji czynności, które zakończyły się złożeniem w lipcu 2005 r. do Starostwa Powiatowego wniosku o zatwierdzenie Projektu Budowlanego i wydanie Pozwolenia na Budowę. Decyzję tę Elektrownia Bełchatów otrzymała w październiku 2005 r.

    Równolegle, Elektrownia Bełchatów podjęła starania o zamknięcie finansowania, celem rozpoczęcia zasadniczych prac na placu budowy. Skomplikowany proces ujmował w swoim zakresie również finansowanie modernizacji istniejących bloków energetycznych, będących składową strategii rozwoju firmy. Efektem starań w ramach międzynarodowego przetargu na finansowanie budowy bloku 833 MW i projektów związanych, było podpisanie w sierpniu 2006 r. umów finansowych z ING Bank Śląski, Citibank Handlowy, Nordic Investment Bank, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

    Przeprowadzona optymalizacja poszczególnych węzłów technologicznych bloku, pozwoliła na podniesienie sprawności i zwiększenie mocy bloku ? dzięki czemu nowa jednostka wytwórcza osiągnie moc 858 MW.

    Zakończone z sukcesem działania przygotowawcze, umożliwiły wydanie w październiku 2006 r. tzw. Polecenie Rozpoczęcia Prac, co oznaczało przejęcie przez realizatora odpowiedzialności za wykonanie kontraktu i fizyczne rozpoczęcie prac na placu budowy.