Black Hawk wystartuje w Mielcu

Proces przejęcia zakładów PZL Mielec przez amerykańską korporację Sikorsky Aircraft Corporation został zakończony 16 marca br. Zgodnie z umową podpisaną w grudniu 2006 roku firma Sikorsky Corp. nabyła 100% udziałów w PZL.

Dotychczasowym właścicielem zakładów była państwowa spółka akcyjna ? Agencja Rozwoju Przemysłu. PZL Mielec jest największym polskim producentem samolotów, zatrudnia obecnie około 1 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jeffrey Pino, prezes zarządu firmy Sikorsky skomentował transakcję słowami: ? To bardzo ważny krok w kierunku budowy podwalin naszej obecności i działalności w Europie. (?) Nabycie PZL Mielec wynika z dążenia firmy Sikorsky do skorzystania z wielkiego dziedzictwa wiedzy, doświadczeń i tradycji przemysłu lotniczego w Polsce oraz wiąże z sobą dwie pionierskie firmy lotnicze w jeden, jeszcze silniejszy, organizm światowej klasy producenta statków powietrznych oraz dostawcy usług związanych z branżą lotniczą.

Przejęcie spółki przez inwestora pozwoli ukończyć restrukturyzację Polskich Zakładów Lotniczych i umożliwi wzmocnienie ich pozycji rynkowej, przejęcie nowoczesnego know-how oraz zwiększenie dywersyfikacji produktowej. Sikorsky planuje gruntowną modernizację fabryki i parku maszynowego zakładów (o powierzchni ponad 100 tys. m kw.), by przygotować je do uruchomienia produkcji śmigłowca International BLACK HAWK. Ponadto PZL będzie kontynuować obecną działalność w zakresie produkcji, testowania i dostaw samolotów. Przebudowa ma rozpocząć się w kwietniu 2007 roku.

Inwestycja firmy Sikorsky Aircraft wzmocni sektor lotniczy w Polsce. Stworzy ona nowe możliwości biznesowe nie tylko dla właściciela PZL, ale i dla innych polskich firm z tej branży. W ubiegłym roku Sikorsky ogłosił swoje plany związane z opracowaniem śmigłowca International BLACK HAWK, który byłby produkowany z wykorzystaniem globalnego łańcucha dostaw. PZL Mielec stanie się jego kluczowym elementem oraz częścią strategii spółki Sikorsky, która zakłada globalizację operacji, by zaspokoić popyt w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz innych regionach.

www.sikorsky.com