Bezkompromisowa automatyzacja maszyn

Omron Industrial Automation Business (IAB) ogłasza wprowadzenie do sprzedaży nowej platformy automatyzacji maszyn: Sysmac (System for Machine Automation Control). Sysmac oznacza sterowanie jedną maszyną poprzez jedno połączenie i jedno oprogramowanie oraz stanowi zasadniczy krok na przód w dziesięcioletnim planie firmy Omron, którego celem jest umocnienie i rozszerzenie na całym świecie dominującej pozycji w segmencie automatyzacji maszyn. Wprowadzenie nowego rozwiązania na rynek europejski odbędzie się na targach SPS/IPC/DRIVES w Norymberdze w listopadzie 2011.

Udało się stworzyć zaawansowaną i niezwykle elastyczną platformę automatyzacji z nowym sterownikiem dla maszyn (Sysmac NJ), która integruje sterowanie ruchem, sekwencjonowanie, funkcje sieciowe, kontrolę poprzez systemy wizyjne. Nowe oprogramowanie (Sysmac Studio) umożliwiaja konfigurowanie, programowanie, symulację oraz monitorowanie poprzez  nową szybką sieć maszynową (EtherCAT)

Zaletą nowej architektury jest bezproblemowa integracja wszystkich elementów systemu starowania w ramach jednej platformy. Sterowanie maszyną i sterowanie ruchem zostały teraz połączone w jeden system ; urządzenia obiektowe są sterowane poprzez jedną sieć maszynową i programowane za pomocą jednego programu. ?Klienci projektują swoje maszyny za pomocą jednej platformy sterowania i mogą ustawiać je odpowiednio do potrzeb bez wpływu na ich prędkość i wydajność" ? twierdzi Shinya Yamasaki, starszy dyrektor generalny w głównej siedzibie firmy Omron Automation Systems.

Jeden sterownik

Sercem nowej platformy automatyzacji jest sterownik Sysmac NJ 501, który jest przeznaczony do zadań wymagających dużej szybkości i elastyczności. Zawiera on sprawdzony w trudnych warunkach przemysłowych procesor Intel, który nie wymaga wentylatora chłodzącego i działa w ramach systemu operacyjnego RTOS działającego w czasie rzeczywistym. Układ jest skalowalny i zapewnia możliwość wyboru 16-, 32- i 64-osiowych procesorów. W przypadku aplikacji wykorzystujących do 32 osi możliwe jest osiągnięcie czasu odpowiedzi poniżej 1 ms. Jest to niespotykany wynik w przypadku systemów sterowania opartych na konwencjonalnych rozwiązaniach sprzętowych.

Sterownik automatyzacji maszyn Sysmac NJ, oparty na mikrokontrolerze Intel działającym w ramach systemu RTOS, umożliwia przejście od sztywnej architektury ASIC do elastycznej i skalowalnej architektury opartej na oprogramowaniu.

Jeden program

Sysmac Studio, stworzony w celu zapewnienia producentom maszyn pełnej kontroli nad ich systemami automatyzacji, integruje funkcje konfigurowania, programowania, symulowania i monitorowania w jednym oprogramowaniu. SysmacStudio zapewnia prawdziwe zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), które eliminuje konieczność korzystania z kilku różnych programów, do projektowania, tworzenia i sprawdzanie poprawności oprogramowania, oraz wykorzystuje technologię Microsoft Windows Presentation Foundation (WPF). Tym samym oferuje całkiem nowe doświadczenie w zakresie łatwości użytkowania i szybkości programowania.

Graficzna konfiguracja umożliwia szybkie ustawianie sterownika, urządzeń obiektowych i sieci, podczas gdy programowanie maszyny i funkcji ruchu oparte na standardzie IEC 1131-3 oraz blokach funkcyjnych PLCopen w celu sterowania ruchem skracają czas programowania. Inteligentny edytor z funkcjami debugowania w trybie online umożliwia szybkie i bezbłędne programowanie. Zaawansowane symulowanie sekwencji i sterowania ruchem oraz rejestrowanie i monitorowanie danych skraca czas strojenia i konfigurowania maszyny. Sysmac Studio udostępnia również zaawansowane środowisko symulacji 3D, które umożliwia opracowywanie i testowanie w trybie offline profili ruchu, takich jak krzywki czy złożone struktury kinematyczne.

Jedna sieć

Jedno połączenie poprzez sterownik Sysmac z serii NJ umożliwia bezproblemowe sterowanie oraz komunikację z maszyną i pozostałymi systemami firmy. Nowe sterowniki z serii NJ są przeznaczone do otwartej komunikacji poprzez sieć EtherCAT,. EtherCAT stanowi sieć maszynową firmy Omron przeznaczoną do szerokiego zakresu urządzeń obiektowych i sterowania ruchem. Jest to przemysłowa sieć Ethernet 100 Mb/s, zgodna z IEEE 802.3, która może obsługiwać do 192 modułów slave przy czasie odświeżania schodzącym do 100 ?s i jitterem mniejszym niż 1 ?s. Sieć zapewnia wysoką precyzję synchronizacji wieloosiowej dzięki mechanizmowi rozproszonego zegara modułów slave. Charakteryzuje się także łatwą konfiguracją dzięki funkcji automatycznego przydzielania adresów dla modułów slave i ekonomiczną instalacją, ponieważ wykorzystuje standardowe, ekranowane kable i złącza Ethernet.

Sterownik automatyzacji maszyn Sysmac jest dostępny od 1 października 2011.

Omron Electronics Sp. z o.o. ul. Mariana Sengera ?Cichego? 1 02-790 Warszawa
Bogusław Krasuski Marketing Manager

Tel.: +48 22 645 78 60 | E-Mail: boguslaw.krasuski@eu.omron.com