Będzie unijne wsparcie dla Brembo w Dąbrowie Górniczej

    Komisja Europejska przyznała środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla dwóch dużych projektów spółek, które realizowane będą w regionach opolskim i śląskim. Jeden z nich dotyczy spółki Brembo Poland. Dzięki inwestycjom o łącznej wartości ponad 657 mln zł powstanie blisko 400 nowych miejsc pracy.

    To pierwsze z kilkudziesięciu dużych projektów inwestycyjnych, dla których wsparcie podlega procedurze potwierdzenia przez Komisję Europejską. Dofinansowanie pochodzić będzie z działania 4.5 "Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na lata 2007-2013.

    Projekt Spółki Brembo pod nazwą: "Dywersyfikacja produkcji poprzez wprowadzenie tarcz hamulcowych o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa" realizowany jest w Dąbrowie Górniczej. Wsparcie przyznane w ramach działania 4.5 PO IG wynosi ok. 65,73 mln zł. Efektem projektu będzie produkcja innowacyjnych tarcz hamulcowych dla branży motoryzacyjnej. Inwestor utworzy dział badawczo-rozwojowy, zapowiada także współpracę z jednostkami naukowymi oraz małymi i średnimi firmami, działającymi w szczególności w ramach klastra Silesia Automotive.

    Drugi projekt, spółki Kronospan (branża meblarska) pod nazwą: "Budowa zakładu w oparciu o innowacyjną technologię płyt wiórowych orientowanych" realizowany jest w Strzelcach Opolskich.

    źródło: Ministerstwo Gospodarki