Beckhoff Automation – BK9100/BC9100 ? CPU sieci Ethernet ułatwiające okablowanie

Rozszerzeniem oferty firmy Beckhoff w zakresie mini sterowników PLC i modułów rozproszonych wejść/wyjść są nowe jednostki CPU dla sieci Ethernet TCP/IP ? BK9100 i BC9100. Ich konstrukcja oparta została na istniejących już od lat seriach BK9000 i BC9000, które doskonale sprawdziły się w licznych aplikacjach o różnym stopniu złożoności.
BK9100 łączy w sieć Ethernet TCP/IP ponad 180 różnorodnych modułów rozproszonych wejść/wyjść firmy Beckhoff. BC9100 natomiast jest wykorzystywany jako sterownik PLC, który ma wbudowany standard IEC61131-3, dzięki czemu może być z powodzeniem instalowany jako tani lokalny sterownik na przykład dla aplikacji z zakresu automatyki budynków.
BK9100 i BC9100 mają wbudowane dwa porty Ethernet, co umożliwia połączenie stacji obiektowych w topologii liniowej, a nie jak dotychczas w topologii typu gwiazda, wykorzystującej dodatkowo switche czy huby. Rozwiązanie to w znacznym stopniu usprawnia połączenia, jak również wpływa na znaczne zmniejszenie kosztów okablowania aplikacji. Koncepcja topologii liniowej umożliwia zintegrowanie nawet 20 stacji, zawierających BK9100 lub BC9100, gdzie odległość pomiędzy następną stacją może dochodzić do 100 m.
Wbudowany dodatkowo, protokół MODBUS TCP umożliwia łączenie magistrali opartej na urządzeniach firmy Beckhoff z magistralami innych producentów. Istnieje również możliwość dostarczenia nowych jednostek CPU z wbudowanym protokołem PROFInet, który pozwala na komunikację m.in. z urządzeniami firmy SIEMENS.
Jeszcze szersze pole zastosowania można uzyskać dzięki skonfigurowaniu BK9100 jako urządzenia ?real-time Ethernet?. W takim przypadku czas wykonywania jednego cyklu skraca się nawet do 1 ?s.
Adres IP dla BK9100 lub BC9100 jest ustawiany, w prosty sposób, za pomocą przełącznika znajdującego się bezpośrednio na CPU lub też automatycznie przez serwery DHCP lub BootP. www.beckhoff.pl