Badania nad robotyką: Jak inwestują Azja, Europa i Ameryka

Globalny raport 2025 przygotowany przez IFR

Fot. KUKA

Gospodarki na całym świecie inwestują w robotykę, aby wspierać przemysł i społeczeństwo. Jednak rządowe programy badawczo-rozwojowe (R&D) realizują różne strategie. World Robotics R&D Programs 2025, opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki, analizuje oficjalne strategie finansowania w Azji, Europie i obu Amerykach.

„Czwarta edycja World Robotics R&D Programs obejmuje najnowsze zmiany w finansowaniu, w tym aktualizacje w 2024 r.” – mówi prof. dr Jong-Oh Park, wiceprzewodniczący Komitetu Badawczego IFR i członek Rady Wykonawczej. „W sumie na liście znalazło się 13 krajów, a Singapur i Kanada zostały zaprezentowane w tej publikacji po raz pierwszy”.

Przegląd programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie robotyki: Chiny, Japonia, Korea, UE, Niemcy, USA

W Chinach „14. plan pięcioletni ” dotyczący rozwoju branży robotyki obowiązuje do 2025 roku. Program, opublikowany przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) w Pekinie w grudniu 2021 r., koncentruje się na promowaniu innowacji. Celem jest uczynienie Chin światowym liderem w dziedzinie technologii robotyki i rozwoju przemysłowego. “Kluczowy program specjalny dotyczący inteligentnych robotów ” został zaktualizowany w lipcu 2024 roku. Budżet w wysokości około 45,2 mln USD (około 329 mln CNY) promuje rozwój niezależnych kluczowych sektorów gospodarki narodowej. Kluczowe cele obejmują podstawowe technologie graniczne, np. szkolenie generatywnych modeli sztucznej inteligencji.

Niedawny rocznik statystyczny „World Robotics” opracowany przez IFR pokazuje, że Chiny osiągnęły gęstość robotów wynoszącą 470 jednostek na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym: W 2023 r. kraj ten zajmie trzecie miejsce na świecie. Chiny weszły do pierwszej 10 dopiero w 2019 roku. W ciągu czterech lat udało im się podwoić zagęszczenie robotów.

W Japonii “Nowa strategia robotów ” ma na celu uczynienie z tego kraju światowego centrum innowacji w zakresie robotów. Kluczowe sektory pozostają niezmienione, w tym produkcja, pielęgniarstwo i medycyna oraz rolnictwo. „Moonshot Research and Development Program”, uruchomiony w 2020 r., będzie realizowany do 2050 r., a jego budżet wyniesie 440 mln USD (25 mld JPY). Dziesięć celów Moonshot zostało wyznaczonych w obszarach społeczeństwa, środowiska i gospodarki, aby osiągnąć „dobrobyt człowieka”. Obejmują one kwestie stojące przed społeczeństwem w przyszłości, takie jak starzenie się populacji i globalne ocieplenie. Program promuje realizację robotów AI, które uczą się autonomicznie, dostosowują się do otoczenia, rozwijają inteligencję i działają obok ludzi.

Według rocznika statystycznego „World Robotics” opracowanego przez IFR, Japonia jest światowym liderem w produkcji robotów przemysłowych. Kraj ten uplasował się na piątym miejscu na świecie z 419 zainstalowanymi jednostkami na 10 000 pracowników.

W Korei rząd ogłosił “4. podstawowy plan dotyczący inteligentnych robotów ” w styczniu 2024 roku, który będzie obowiązywał do 2028 roku. Inwestycja w wysokości 128 mln USD (180 mld KRW) wspiera rozwój branży robotyki jako kluczowej branży czwartej rewolucji przemysłowej, a także innowacje w produkcji i usługach. Kluczowymi celami są poprawa technologii, siły roboczej i konkurencyjności korporacyjnej, które stanowią podstawę koreańskiego przemysłu robotyki. Kraj dąży do wzmocnienia strategicznej współpracy międzyfirmowej, międzynarodowej i międzyregionalnej w branży robotyki.

Rocznik statystyczny „World Robotics” wydany przez IFR wymienia Koreę na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby robotów przemysłowych z 1 012 robotami na 10 000 pracowników. Zagęszczenie robotów wzrosło średnio o 5% każdego roku od 2018 roku.

Horyzont Europa to kluczowy program ramowy Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji. Jego budżet wynosi 100 mld USD (95,5 mld EUR) i będzie obowiązywał do 2027 roku. Główne cele to: wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, zwiększenie zdolności innowacyjnych i konkurencyjności Europy. Komisja Europejska zapewnia łączne finansowanie w wysokości 183,5 mln USD (174 mln EUR) na program prac związanych z robotyką na lata 2023-2025, który został częściowo zaktualizowany w kwietniu 2024 roku. Nacisk kładziony jest na wiodącą pozycję w przemyśle w zakresie sztucznej inteligencji, danych i robotyki, transformacji czystej energii i innowacyjnych inicjatyw zdrowotnych, by wymienić tylko kilka z nich.

Według statystyk IFR “World Robotics ”, Unia Europejska ma gęstość robotów wynoszącą 219 jednostek na 10 000 pracowników, z Niemcami, Szwecją, Danią i Słowenią w pierwszej dziesiątce na świecie.

Niemiecki program badań i rozwoju oraz innowacji „High-Tech Strategy 2025 (HTS) ” będzie realizowany do 2026 r., a jego całkowity budżet wyniesie 369,2 mln USD (350 mln EUR). „Plan działania w zakresie badań nad robotyką » ma wspierać wzajemne połączenia ośrodków badawczych, takich jak «Robotics Institute Germany”, wspierać wykwalifikowaną siłę roboczą i wprowadzać wyniki badań nad robotyką do zastosowań.

Według raportu „World Robotics ” opracowanego przez IFR, Niemcy są największym rynkiem robotów w Europie – gęstość robotów zajmuje czwarte miejsce na świecie z 429 robotami na 10 000 pracowników.

Programy badawczo-rozwojowe w dziedzinie robotyki zarządzane przez Stany Zjednoczone obejmują podstawowe badania nad inteligentną robotyką i systemami autonomicznymi prowadzone przez National Science Foundation (NSF), „Robotykę kosmiczną” NASA oraz „Robotykę wojskową i pojazdy autonomiczne” Departamentu Obrony (DoD). Po programie eksploracji Marsa, NASA uruchomiła projekt Artemis, którego celem jest wysłanie astronautów na powierzchnię Księżyca i opracowanie obiecujących możliwości dla misji marsjańskich po 2024 roku. Całkowity budżet projektu Artemis na lata fiskalne 2021-2025 wynosi 53 mld USD. Programy badawcze NSF wspierają rozwój i wykorzystanie robotyki w miejscach pracy, szpitalach, społecznościach i domach. Budżet wnioskowany na 2024 r. wynosi około 70 mln USD. Budżet DoD na 2023 r. obejmuje 10,3 mld USD na technologie autonomii i robotyki.

Rocznik statystyczny „World Robotics ” opracowany przez IFR pokazuje, że gęstość robotów w Stanach Zjednoczonych osiągnie 295 jednostek w 2024 roku. Kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie. Jeśli chodzi o roczne instalacje robotów przemysłowych, USA zajmują trzecią pozycję.