Azjatyckie rządy stymulują rozwój technologii RFID

Popularność technologii identyfikacji radiowej RFID w regionie Azja – Pacyfik wciąż gwałtownie rośnie, a według analityków z Frost & Sullivan będzie przez najbliższe 5 lat dalej rosła, dzięki wsparciu rządów tego regionu.

– Technologia RFID będzie przez najbliższe 5 lat koegzystować w tym regionie z kodami kreskowymi, chyba że straci wsparcie rządów w tym regionie – powiedział Jafizwaty Ishahak z Frost & Sullivan Asia-Pacific.

Jafizwaty dodał: – Ceny pozostają głównym czynnikiem decydującym, a kody kreskowe są wciąż jednak technologią tańszą niż RFID. Malezja jest przykładem kraju, gdzie zaangażowanie rządu w implementację technologii RFID zaowocowało wprowadzeniem chipowych kart kredytowych w miejsce kart z paskiem magnetycznym. W dodatku rząd malezyjski dołożył wiele starań, by spopularyzować technologię RFID w kraju.

Extra online

W ostatnim czasie ponownie uruchomiono projekt “PositiveDevelopment of the Malaysian Microchip”, w ramach którego powstają centra szkoleń i doskonalenia. Departament Weterynarii natomiast planuje oznakować etykietami RFID każde z 2,5 miliona sztuk zwierząt hodowlanych w Malezji do 2008 roku.

Jak twierdzi Jafizwaty: – Malezyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje uruchomić wkrótce pierwszą rządową aplikację wykorzystującą RFID do walki z piractwem. Specjalne holograficzne etykiety RFID mają być umieszczane na płytach CD i DVD w celu potwierdzenia ich autentyczności. Ministerstwo myśli też o wszczepianiu chipów RFID w świadectwa ślubu i narodzin, co ma zapobiec ich fałszowaniu.

– Również inne kraje w regionie, jak: Australia, Singapur czy Tajlandia, wprowadzają u siebie technologię RFID – powiedział Jafizwaty.

W Singapurze rząd zainwestował blisko 6 milionów USD w trzyletni program promujący implementację i rozwój technologii RFID. W zeszłym roku otwarto ośrodek badań zajmujący się zastosowaniami technologii RFID.

Źródło: automatyka.pl