Avio inwestuje w polskich inżynierów

    Jedna z największych na świecie firm projektujących silniki lotnicze i okrętowe inwestuje w polskich naukowców i zakłady serwisowe.
    Pod koniec września delegacja włoskiej firmy Avio wizytowała Politechnikę Warszawską, WAT oraz Instytut Techniki Wojsk Lądowych. Odwiedzą też politechniki w Częstochowie, Rzeszowie, Katowicach oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Zdaniem Emilio Ferrari, dyrektora ds. badań i rozwoju technologii Avio specjaliści z tych ośrodków są doskonale wykształceni.
    Avio zatrudnia w Polsce ok. 230 osób, głównie w zakładach Avio Polska w Bielsku-Białej (produkcja łopatek turbin do silników lotniczych i morskich). Chce tworzyć w Polsce nowoczesne, kompletne moduły napędowe silników odrzutowych oraz diagnozować silniki lotnicze bez ich rozbierania.
    Włosi gotowi są inwestować po 150 mln eurorocznie w rozwój prac badawczych w Polsce. W przyszłości planują też remontowanie silników polskich F-16. W Kaliszu w ramach offsetu zainwestują ok. 5 mln euro w fabrykę przekładni do silników wojskowych. W Trójmieście założą przedstawicielstwo, bo firma planuje start w przetargach na napęd nowej polskiej korwety ?Gawron? oraz dostawę automatyki dla statków ze Stoczni Szczecińskiej.