Automation University – po raz pierwszy w Polsce

6-7 grudnia w hali EXPO XXI w Warszawie odbyła się impreza na ogromną skalę – Rockwell Automation University. Ogrom dotyczył zarówno różnorodności omawianych zagadnień, jak i ilości zaproszonych specjalistów oraz ilości sprowadzonego sprzętu. Główną ideą Uniwersytetu Automatyki było stworzenie platformy komunikacji branży automatyki przemysłowej. Uniwersytet stał się miejscem spotkania specjalistów z branży, firm współpracujących z Rockwell Automation oraz studentów.

Uniwersytet Automatyki ma na celu edukację i poszerzanie wiedzy na temat najnowocześniejszych rozwiązań na polach automatyki przemysłowej i informatyki.

Zorganizowanych zostało 25 warsztatów i 40 prezentacji technicznych. Setki stanowisk laboratoryjnych prezentowało sprzęt i jego możliwości. Symulacje pokazywały różnorodność jego zastosowań oraz zasady działania. Program był tak przygotowany, aby każdy mógł dobrać zajęcia wg swoich zainteresowań i stopnia znajomości omawianych zagadnień. Można było poznawać rozwiązanie od podstaw lub pominąć pierwsze kroki, skupić się na zagadnieniach praktycznych z punktu widzenia inżyniera, projektanta czy też menedżera.

Najogólniej mówiąc tematem seminariów była automatyka czyli systemy sterowania, sensory i urządzenia wykonawcze. Systemy sterowania rozumiane jako kontrolery, oprogramowanie oraz sprzęg z układami We/Wy oraz interfejsami użytkownika.

Oferta firmy Rockwell Automation zgodnie z aktualną tendencją jest zorientowana na maksymalne ułatwienie pracy integratora i użytkownika końcowego. Narzędzie programistyczne RSLogix 5000 ma duże możliwości, a jednocześnie charakteryzuje się jednolitą dla dowolnie skomplikowanej aplikacji i prawie intuicyjną obsługą – zgodną ze standardem systemu Windows. Możliwości RsLogix to sterowanie automatyką, wizualizacje, gromadzenie danych i ich udostępnianie w sieci Internet, aplikacje biznesowe: zarządzanie jakością i wydajnością produkcji. RSLogix 5000 to środowisko programistyczne dla układów sterowania dużych i małych, dla układów sprzętowych łączących w sobie sterownik sekwencyjny, sterownik typu motion oraz napędy sterowania analogowego i moduł bezpieczeństwa. Integracja sterowników typu motion i sterowników sekwencyjnych rozwiązuje problem ich synchronizacji. Urządzenia automatyki mają dobre parametry, a jednocześnie składa się je w system jak klocki lego (efekt klocków lego zawdzięczamy: interfejsom i modułom We/Wy minimalizujących liczbę okablowania, kasetom umożliwiającym dowolne łączenie różnych modułów, systemowi ochrony danych i oprogramowania, urządzeniom zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania maszyn, możliwości wymiany komponentów bez potrzeby zatrzymywania pracy systemu i szeroko rozumianej redundancji).

Podczas seminariów Automation University można było zauważyć, że to co stało się już w informatyce (w świecie wirtualnym), wkracza w dziedzinę automatyki – w świat obiektów i czasu rzeczywistego. O co tu chodzi?

Programowanie modułowe, obiektowe z wykorzystaniem szablonów i w przyjaznym środowisku – RSLogix 5000 daje programiście wiele możliwości. Obiekty można tworzyć dzięki tzw. add on instruction. Phase Manager dedykowane do procesów typu Batch to początek znanych w świecie informatyków szablonów. Podobnie jak tam szablony mogą być zmieniane i rozbudowywane, czyli dopasowywane do potrzeb użytkownika.

Tworząc produkt Rockwell decyduje się na pewne kierunki: mówiąc o Ethernecie stawia na standaryzację, mówiąc o oprogramowaniu stawia się na integrację, mówiąc o bezpieczeństwie dba zarówno o sprzęt, jak i oprogramowanie, mówiąc o przyszłości stawia na rozbudowę i standaryzację systemu przepływu informacji w przedsiębiorstwie tzw. FactoryTalk Sevices Oriented Architecture.

O tym wszystkim można było dowiedzieć się podczas RA University. Polska była czwartym i ostatnim krajem w tym roku, w którym gościł Uniwersytet Automatyki. Wcześniej zawitał do Holandii, Austrii i Hiszpanii. Polska edycja Uniwersytetu Automatyki odwiedziło blisko 300 delegatów z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Węgier i Chorwacji. Najliczniejsza grupę zwiedzających stanowili przedstawiciele rozmaitych branż, w których wykorzystywane są rozwiązania automatyki przemysłowej (91 osób), integratorzy systemów (85 osób) oraz dystrybutorzy (39 osób).

Rockwell Automation zaprezentowała się jako firma, która może tworzyć kompleksowe rozwiązania i która potrafi je zaprezentować.

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat produktów Rockwell Automation zapraszam do przeczytania artykułów, które ukazały się na łamach Control Engineering Polska:

 • INTROL Kinetix – serwonapędy firmy Allen Bradley – listopad 2006
 • Pięć metod na spójność danych – październik 2006
 • ViewAnyWare – wizualizacja w zintegrowanej architekturze Rockwell Automation.
 • Panele operatorskie panel PanelView Plus, komputery przemysłowe VersaView CE – czerwiec, lipiec oraz październik 2006
 • Elastyczność i łatwe terminowanie linii układów We/Wy – dział produkty – maj 2006
 • CompactLogix – nowe możliwości sterowania serwonapędami – maj 2006
 • Micrologix 1100 – nowa funkcjonalność w rodzinie MicroLogix – kwiecień 2006
 • NetLinx- to układ nerwowy Zintegrowanej Architektury Systemów Sterowania Rockwell Automation – marzec 2006
 • Napęd zintegrowany lub automatyczny – dział produkty luty 2006
 • Logix – wielozadaniowy system sterowania – luty 2006
 • Programowanie sterowników PLC i procesów wsadowych – RSLogix5000 – luty 2006
 • RSBizWare – rozwiązania wspomagające systemy zarządzania produkcją – lipiec 2005 oraz wrzesień 2005
 • Bezpieczeństwo użytkownika maszyn – czerwiec 2005
 • Kinetix – nowe idee w sterowaniu linii produkcyjnych – kwiecień 2005
 • Rozbudowa rodziny Flex I/O – marzec 2005
 • Napędy silników: nowe produkty i rozszerzenia starych – maj 2004