W tegorocznych targach Automaticon 2010 na blisko 300 stoiskach prezentowało się 325 wystawców reprezentujących ponad 700 firm. Mimo kryzysu zwiększyła się powierzchnia wystawowa do 12 tys. mkw. (o 8% większa niż w 2009 r.).
Jak twierdzą organizatorzy, w tym kryzysowym roku targi odwiedziło ok. 15% gości mniej niż w 2009 r. Z naszych rozmów z wystawcami wynika jednak, że niewielki spadek liczby odwiedzających nie przekłada się na jakość prowadzonych rozmów i kontaktów. W przeważającej części tegoroczni wystawcy pozytywnie oceniają przebieg imprezy. Po raz pierwszy włączona do ekspozycji hala 4 przeżywała efekt nowego miejsca. Jesteśmy przekonani, że w następnym roku nasi goście będą już wiedzieli, że targi odbywają się we wszystkich trzech halach.
Targom towarzyszyły liczne seminaria, prezentacje oraz konferencje prasowe. Przedstawiciele redakcji Control Engineering Polska uczestniczyli w kilku takich imprezach.
Podczas pierwszej w swej historii konferencji firma Lumel zaprezentowała swój profil, historię oraz dorobek. Zajmuje się produkcją aparatury kontrolno-pomiarowej oraz wysoko przetworzonych odlewów ciśnieniowych (głównie dla przemysłu motoryzacyjnego). Mimo że firma jest państwowa, świetnie radzi sobie w zmienionej po 1989 r. rzeczywistości ? ok. 70% produkcji przeznaczone jest na eksport. Warto także wspomnieć, że Lumel ma własny dział naukowo-badawczy, który opracowuje nowoczesne rozwiązania i dba o wysoką jakość produkcji. Firma może poszczycić się wieloma nagrodami uzyskanymi przez produkty, a także certyfikatami ISO.
Na konferencji firmy igus, dyrektor Marek Wzorek zaprezentował osiągnięcia firmy, a także przedstawił najnowsze produkty. Od czasu powstania firmy osiąga ona stały wzrost, odnotowano jedynie niewielki spadek w ubiegłym, kryzysowym roku w dziedzinie prowadników przewodów. Firma igus wprowadza innowacje rozwiązania wynikające zarówno z zapotrzebowania klientów, jak i z działalności inżynierów zatrudnionych w macierzystej fabryce w Kolonii. igus dostarcza bezobsługowe elementy maszyn wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych gwarantujących ich długowieczność i zmniejszających tarcie. Sztandarowe produkty to prowadniki przewodów oraz tworzywa sztuczne, z których wykonuje się m.in. łożyska ślizgowe.
Przemysław Kimla, właściciel firmy Kimla zajmującej się produkcją od podstaw zaawansowanych obrabiarek CNC, pokazał sposoby wykorzystania produktów igus w swoich wyrobach. Dzięki nim można było wyeliminować obsługę i wymianę tak wrażliwych elementów obrabiarek, jak przewody podlegające zginaniu i skręcaniu.
Seminarium Honeywell poświęcone było Experion Process Knowlege System. Jest to platforma informatyczno-sprzętowa umożliwiająca wymianę wiedzy o procesie, obróbkę danych, analizę, optymalizację procesów i kontrolę procesu technologicznego. Można prowadzić wielowymiarową akwizycję danych (włącznie z obrazem z kamer), archiwizować je, selekcjonować, wprowadzać alarmy wraz z ich wstępną selekcją itp. System ten ułatwia zarządzanie produkcją operatorom maszyn i urządzeń, a także inżynierom utrzymania ruchu i kadrze zarzadzającej.
Nowe produkty
Na targach Automaticon 2010 wiele firm zaprezentowało nowe produkty.
INTROL pokazał sygnalizatory przepływu materiałów sypkich DYNAguard. Urządzenia serii DYNAguard służą do sygnalizacji przepływu materiałów sypkich w aplikacjach, takich jak transport pneumatyczny, wszelkiego typu podajniki oraz zsypy grawitacyjne w szerokim zakresie przepływu masy od g/h do t/h. Dzięki wykorzystaniu DYNAguard możliwe jest szybkie wykrycie problemów związanych z przepływem materiału, transportem i dostawą pyłu, proszku, pelletu oraz innych granulatów. Stosowanie DYNAguard zapobiega poważnym skutkom zatkania rurociągu lub utraty materiału powstałym na skutek nieszczelności.
Firma Sels zaprezentowała czujniki serii F55 produkcji Sensopart. Seria ta łączy niezawodność detekcji z nowoczesną, kompaktową obudową w połączeniu z łatwością programowania. Nowe czujniki oferują nie tylko szeroki zakres zastosowania, ale również wyróżniającą cechę: uniwersalny montaż i możliwość podłączeń oraz ujednolicone programowanie. Czujniki tej serii skupiają w sobie nowe możliwości optyczne (wersja z eliminacją wpływu tła osiąga strefę działania do 1200 mm, a jako bariera aż do 25 m) i umożliwiają detekcję małych elementów.
Acte przedstawiło Sierra Wireless Fastrack Xtend. Przemysłowy terminal AirLink Fastrack Xtend firmy Sierra Wireless to gotowe do użycia, w pełni certyfikowane rozwiązanie przeznaczone do natychmiastowego montażu i uruchomienia. Podobnie jak inne rozwiązania linii produktowej AirPrime oparte na serii Q26xx, modem można programować w środowisku Open AT (Język C), w języku skryptowym LUA lub sterować komendami AT.
Sabur pokazał nową generację sterowników rodziny PCD1. Po odnowieniu platformy PCD2 i wprowadzeniu na rynek sterowników PCD2-M5xxx nadszedł czas, by wprowadzić unowocześnienia w najmniejszej platformie sprzętowej sterowników Saia-Burgess ? dobrze znanej na naszym rynku rodzinie PCD1. Zmiany miały na celu zapewnienie jednorodności funkcjonalnej całej gamy urządzeń PCD.
Wobit przyjechał z silnikiem BG65 S. Bezszczotkowy silnik prądu stałego BG65 S o podwójnej mocy w stosunku do poprzedniego modelu promuje renomowany producent napędów Dunkermotoren z Niemiec. Silnik produkowany jest w dwóch długościach, 115 mm i 140 mm, z momentem maksymalnym odpowiednio 85 Ncm i 170 Ncm. Firma zaprezentowała także moduł liniowy z napędem krokowym MLA. Atrakcyjny cenowo moduł liniowy z napędem silnikiem krokowym produkuje firma WObit. Moduł o długości, którą można zadeklarować w konfiguratorze na stronie producenta automatycznie wyceniany jest w trakcie wyboru opcji.
National Instruments zaprezentował platformę sieci czujników bezprzewodowych (Wireless Sensor Network ? WSN). Niezawodne, niskonapięciowe, bezprzewodowe urządzenia pomiarowe oraz środowisko LabVIEW tworzą idealną platformę do wykorzystania w zastosowaniach związanych ze zdalnym monitoringiem. Platforma WSN powstała na bazie ponad 30-letniego doświadczenia, zdobytego przez firmę NI w dziedzinie systemów akwizycji danych. Urządzenia pomiarowe zasilane są czterema bateriami AA, które pozwalają na pracę modułów nawet przez trzy lata. Zarówno 4-kanałowy moduł wejść analogowych 10 V NI WSN-3202, jak i 4-kanałowy, 24-bitowy moduł termopar NI WSN-3212 mają cztery cyfrowe kanały we/wy, które można skonfigurować jako wejście lub wyjście. Platforma zawiera także bramę sieciową NI WSN-9791, służącą do nawiązywania połączenia z LabVIEW.
W trakcie targów Automaticon firma Rittal zaprezentowała kompleksową architekturę systemową: począwszy od techniki obudów, klimatyzacji systemowej, aż do infrastruktury IT. Szeroka oferta pozwala realizować rozwiązania dla głównych rozdzielni energetycznych, automatyki, klimatyzacji systemowej, techniki sieciowej oraz centrów obliczeniowych. Bazą architektury systemu jest platforma szaf sterowniczych i serwerowych TS 8, wyposażona w szeroką gamę akcesoriów. Dzięki symetrii TS 8 można realizować prawie nieograniczone warianty rozbudowy systemów na różnych płaszczyznach montażowych oraz szeregowanie we wszystkich kierunkach. Szafy zapewniają również wysoką stabilność.
Firma Tekniska przedstawiła modem SHDSL DDW-225. Jest to przemysłowy modem ethernetowy wykorzystujący technologię G.SHDSL.bis. Pozwala on na znaczne wydłużenie zasięgu przewodowych połączeń ethernetowych, dając jednocześnie możliwość tworzenia redundantnych pierścieni zarówno po stronie SHDSL, jak i Ethernet. Ma zaimplementowany najszybszy obecnie na rynku protokół FRNT, zapewniający błyskawiczną rekonfigurację sieci w przypadku utraty połączenia lub awarii sprzętu. DDW-225 wykorzystuje system operacyjny WeOS firmy Westermo, dzięki czemu dostępne są wszystkie zaawansowane funkcje przełączania i rou-tingu, dostępne w serii przełączników RedFox: obsługa VLAN-ów, przełączanie w warstwie 3, routing statyczny, firewall, IGMP snooping, wirtualne sieci prywatne VPN, zarządzanie SNMP ver. 3.
Zaprezentowane nowe urządzenie FL WLAN EPA w obszernej ofercie Phoenix Contact jest adapterem portu ethernetowego. Umożliwia pewne, łatwe i bezpieczne zintegrowanie urządzeń automatyki z siecią bezprzewodową WLAN 802.11b/g. Przemysłowy adapter portu ethernetowego jest klientem sieci WLAN i może być bezpośrednio podłączony do urządzenia. Urządzenia automatyki posiadające złącze Ethernet mogą dzięki FL WLAN EPA korzystać w pełni z wszystkich możliwości bezprzewodowej sieci WLAN. Dzięki temu tworzenie aplikacji uzyskuje nowy wymiar.
Firma ASTOR zaprezentowała przede wszystkim panele operatorskie Astraada HMI. Astraada HMI to nowa linia paneli operatorskich, łączących zaawansowaną funkcjonalność, wysoką jakość i niezawodność oraz atrakcyjną cenę. W ramach jednej marki dostępne są aż trzy różne serie produktów: Astraada HMI Panel ? przeznaczone do zastosowań w małych i średnich systemach sterowania. Wyposażone jest we własny system operacyjny pozwalający na realizację zaawansowanych funkcji wizualizacyjnych, logowania danych oraz prostego sterownia przy użyciu makr programowych. Astraada HMI Panel CE ? przemysłowe panele operatorskie z ekranem dotykowym, wyposażone w oprogramowanie do wizualizacji Wonderware InTouch CE, są połączeniem stosowanego na całym świecie systemu wizualizacji procesów przemysłowych z wytrzymałym i niezawodnym sprzętem. Astraada HMI Panel PC ? seria komputerów panelowych w wykonaniu przemysłowym, wyposażonych w wydajne rozwiązania sprzętowe oraz licencję Windows XP i przeznaczonych do wizualizacji najbardziej wymagających procesów technologicznych.
MIK to ekonomiczny przepływomierz elektromagnetyczny pokazany na stoisku KOBOLD. Przepływomierze tej serii mają zakresy pomiarowe od minimalnego 0,01?0,5 l/min do maksymalnego 35?700 l/min. Rozmiary przyłączy są zróżnicowane ? od 1/2?? do 2 3/4?? Przyłącza montażowe, oprócz gwintuzewnętrznego, występują w wersji do sklejenia z rurą plastikową, do spawania i połączenia z przewodem elastycznym.
To tylko niektóre z nowości prezentowane na tegorocznych targach Automaticon.
Następna edycja Targów Automaticon odbędzie się w dniach 5?8 kwietnia 2011 roku.