APS S.A. ma 20 lat

  Notowana na NewConnect, spółka Automatyka Pomiary Sterowanie S.A. obchodzi okrągły jubileusz. Ponad 400 osób– pracowników, klientów i partnerów firmy –  świętowało jej 20. urodziny w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.
  A jest się z czego cieszyć – w tym czasie spółka, z jednego z wydziałów Elektrociepłowni Białystok zmieniła się w branżowego lidera,  innowacyjną firmę, pracującą według światowych standardów, dysponującą nowoczesną bazą, doskonałymi warunkami pracy i najnowocześniejszymi narzędziami projektowymi, programistycznymi i technicznymi.
  Zaczynali w 1993 roku, a powstanie APS było efektem restrukturyzacji państwowej Elektrociepłowni Białystok. Chodziło o „wyprowadzenie” wszystkich usług z otoczenia EC do odrębnych spółek , by łatwiej było sprzedać spółkę-matkę, w której pozostała jedynie produkcja. Z wydziału automatyki stworzono APS sp. z o.o. ; dotychczasowi pracownicy dostali możliwość stania się jej współwłaścicielami, a prezesem został Bogusław Łącki.
  – To była prawdziwa rewolucja – trzeba było zmienić mentalność ludzi-  przedtem pracowników, a teraz udziałowców. Trzeba było walczyć o zlecenia i opanować całą sferę organizacyjno-finansową. Kilka lat trwało zanim dojrzeliśmy do rynkowych realiów, było naprawdę trudno, ale teraz z perspektywy 20 lat mogę powiedzieć, że warto było ciężko pracować, aby doprowadzić do sukcesu – opowiada Bogusław Łącki.
  Na „swoje” przeszli  jeszcze w ubiegłym tysiącleciu –  w ostatnichdniach 1999 r. kupili ziemię, a trzy lata później przy Mickiewicza wybudowali swoją siedzibę.
  Ważnym momentem w rozwoju firmy był rok 2008, kiedy to APS SA jako pierwsza podlaska firma zadebiutowała na alternatywnym parkiecie warszawskiej giełdy – NewConnect, przeznaczonym dla firm nowych technologii.
  Kolejny etap to realizacja w 2010 r. wartej 2,5 mln inwestycji, współfinasowanej przez Unię – rozbudowa hali produkcyjnej o montownię rozdzielnic niskiego i średniego napięcia oraz biuro projektowe. Pozwoliło to APS na zwiększenie zakresu usług  – o produkcję i montaż  rozdzielnic niskiego napięcia, w oparciu o technologię swojego partnera – firmy SIEMENS.
  Dziś Automatyka Pomiary Sterowanie S.A wykonuje kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej- od  projektowania, poprzez montaż i uruchamianie, serwis oraz produkcję prefabrykatów – z zakresu automatyki przemysłowej. Z takich usług korzystają głównie elektrociepłownie, zakłady ciepłownicze, wodociągi, szpitale, oczyszczalnie ścieków, ale także przemysł spożywczy.
  – Motorem naszej innowacyjności są klienci. To oni mają nowatorskie pomysły, chcą zmienić technologię, wprowadzać nowe maszyny.  My zaś proponujemy im rozwiązanie na miarę ich potrzeb, ale jednocześnie najlepsze z możliwych. Ta synergia to klucz do postępu  – mówi prezes APS S.A.  
  Rynek docenił starania  spółki – do stałych klientów i partnerów APS należy już nie tylko  Elektrociepłownia Białystok , MPEC Białystok, Bielsk Podlaski  ale także PGNiG Termika, COWIK, Honeywell,  SIEMENS, ABB, PEPEES S.A., a ostatnio także nowe znaczące podmioty, takie jak SWEDSPAN Polska, Metso Automation Polska, BMH Technology , Łódzka Spółka Infrastrukturalna, czy Stora Enso Poland S.A.
  – Nie wyobrażamy sobie  rozwoju naszej firmy bez współpracy z branżowymi liderami rynku – podkreśla Jerzy Busłowski, wiceprezes APS SA. – To również dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie zaoferować usługi, oparte na najnowocześniejszych narzędziach projektowych, programistycznych i nowatorskich rozwiązaniach technologicznych.
  Jak podkreśla zarząd spółki – jej kapitał to ludzie – kadra zdolnych i otwartych na zdobywanie nowych doświadczeń pracowników, rekrutowanych w większości spośród absolwentów Politechniki Białostockiej.
  Firma sukcesywnie zdobywa też doświadczenie w realizacji zagranicznych kontraktów, co może być w przyszłości kolejnym etapem jej rozwoju. 
  Najnowszym wydarzeniem w dziejach APS SA jest powstanie energetycznego konsorcjum, utworzonego przez sześć białostockich firm. To efekt porozumienia spółek Automatyka Pomiary Sterowanie SA, Elrem, Energoinwest JK,  Ferrox, Nawec i  Remex, które  łączy nie tylko wspólne pochodzenie – wszystkie wywodzą się z Elektrociepłowni Białystok SA  –  ale także dotychczasowa ścisła współpraca.
  – Historia zatoczyła koło – mówi Bogusław Łącki. – Znów działamy razem, choć jesteśmy niezależni jako podmioty gospodarcze. Takie połączenie sił, technologii i kompetencji przełoży się na jeszcze lepszą jakość świadczonych usług, a jednocześnie zwiększy naszą konkurencyjność na rynku.
  APS S.A. ma swoim koncie wiele prestiżowych nagród i tytułów, m.in. „AMBASADOR BIZNESU – PODLASIE 2010”, Gazele i Gepardy Biznesu, Efektywna Firma w konkursach promujących i wspierających najbardziej dynamiczne i efektywne polskie przedsiębiorstwa. Firma wielokrotnie zdobyła tytuł lidera w ogólnopolskiej edycji konkursu Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju, regularnie też zwycięża w regionalnych edycjach tego konkursu, a także w rankingu „Innowacje” Kuriera Porannego na najbardziej innowacyjną firmę województwa podlaskiego.