Anwil zakończył pięcioletni program proekologicznych inwestycji

    Anwil z grupy kapitałowej PKN Orlen zakończył pięcioletni program inwestycji obniżających zużycie energii i zmniejszających wpływ jej działalności na środowisko. Łącznie na przedsięwzięcia w ramach projektu spółka przeznaczyła ok. 40 mln zł.

    "Dbałość o środowisko jest jednym z istotnych elementów systemu wartości grupy Orlen, przyjętych przez spółkę. Dlatego wdrażając nowoczesne rozwiązania technologiczne służące rozwojowi firmy, zawsze mamy na uwadze ich wpływ na otoczenie" – powiedział, cytowany w komunikacie Anwilu, członek zarządu spółki Arkadiusz Banaszek.

    Podkreślił, że obecnie wszystkie instalacje produkcyjne Anwilu spełniają już rygorystyczne wymogi UE. "Mimo to nadal będziemy dążyć do minimalizowania naszego wpływu na otoczenie naturalne" – dodał Banaszek. Przypomniał, że w 2013 r. Anwil otrzymał przyznany Polish Chemical Forum tytuł "Lidera Ekologii".

    W ramach programu Anwil zakończył 10 zadań inwestycyjnych obejmujących m.in. instalacje amoniaku i kwasu azotowego. Efekt to zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 46 tys. MWh na rok oraz zmniejszenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych, w tym CO2 o ponad 36,8 tys. Mg na rok.

    Program byłwspółfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania "Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach". Anwil otrzymał maksymalne możliwe do uzyskania dofinansowanie w wysokości 30 proc. kwoty wydatków kwalifikowanych.

    Anwil jako jedyny podmiot w Polsce produkuje suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a nawet drobnego sprzętu medycznego. Spółka jest też producentem nawozów azotowych – saletry amonowej i saletrzaku. PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w Anwilu.