Aeropolis: jest pierwsza fabryka

    W Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym Aeropolis rozpoczęła pracę pierwsza fabryka. Należy do amerykańskiego koncernu Borg Warner Turbo Systems, który produkuje turbosprężarki wykorzystywane między innymi do produkcji Fiata.
    Park położony jest w dwóch podrzeszowskich miejscowościach: w Jasionce naprzeciwko międzynarodowego lotniska i w Rogoźnicy oraz w Rzeszowie, gdzie znajduje się Preinkubator Akademicki, w którym swoich sił próbuje 15 przedsiębiorstw utworzonych przez studentów i pracowników naukowych rzeszowskich uczelni.
    PPNT dysponuje łącznie 123 hektarami terenów pod inwestycje. W kwietniu tego roku produkcję planuje tu uruchomić firma MTU Aero Engines, produkująca wirniki do silników lotniczych. W jej fabryce pracę może znaleźć ponad 400 osób. Kolejnymi przedsiębiorcami, którzy będą inwestować w Parku są między innymi: Goodrich – producent komponentów metalowych dla przemysłu lotniczego, OPTeam S.A. – producent systemów kart elektronicznych, Vac Aero – wykonawca napylania plazmowego i obróbki cieplnej na potrzeby przemysłu lotniczego oraz Zelnar – zakład narzędziowy.
    W trakcie procedur umożliwiających inwestycje w Parku jest kolejnych 18 firm polskich i zagranicznych. Procedura dopuszczająca inwestycje na tych terenach promuje przedsiębiorstwa o wysoce innowacyjnym i naukowym charakterze. Niedługo rozpocznie się realizacja drugiego etapu PPNT Akropolis. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest uzbrojenie 51 ha terenów przy lotnisku i zbudowanie Inkubatora Przedsiębiorczości, w którym będzie można wynająć hale produkcyjne i pomieszczenia biurowe. Powstaną też cztery specjalistyczne laboratoria przy Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej. Będą służyć zarówno rozwojowi polskiej nauki, jak też badaniom nad innowacyjnymi rozwiązaniamipodkarpackich przedsiębiorstw.