AB-Micro sp. z o.o. – Nowy konwerter OZD ProfiPlug firmy Hirschmann

Hirschmann Automation and Control zaprezentował pierwszy światłowodowy konwerter Profibus w formie wtyczki – OZD ProfiPlug.

Konwerter oferowany jest w dwóch wykonaniach jako urządzenie końcowe (ProfiPlug P11) lub jako urządzenie przelotowe (ProfiPlug P21). Oba urządzenia pracują na zasadzie plug & play i są dołączane bezpośrednio do złącz Profibus, podobnie jak kabel elektryczny. Dzięki niewielkiej mocy pobieranej, która jest nie większa niż w przypadku pasywnego terminatora magistrali, nie jest wymagane zewnętrzne zasilanie. Takie rozwiązanie sprawia, że ProfiPlug oferuje praktyczne i tanie rozwiązanie dla połączeń światłowodowych na odległości do 100 metrów.

Konwerter OZD ProfiPlug P11 ma jedno złącze Sub-D do dołączenia się bezpośrednio do gniazda urządzenia Profibus i dwa złącza optyczne BFOC (ST) do podłączenia światłowodu plastikowego lub HCS. Konwerter ProfiPlug P21 ma jeszcze dodatkowe złącze Sub-D do dalszego rozgałęzienia magistrali Profibus. Do tego złącza może być dołączony albo kolejny konwerter światłowodowy, albo kabel elektryczny. Automatyczna detekcja prędkości i funkcja repeatera pozwalają na dowolne kaskadowe łączenie konwerterów w zakresie prędkości transmisji pomiędzy 9,6 kb/s a 1,5 Mb/s.

Oba urządzenia mieszczą się w obudowie o szerokości 16 i wysokości 90 mm. Głębokość dla ProfiPlug P11 wynosi 52 mm, a dla ProfiPlug P21 – 57 mm. Do dołączenia światłowodu służą dwa złącza BFOC (ST). Dostarczane wraz z urządzeniami dwa wtyki pozwalają na łatwe zakończenie plastikowego kabla optycznego bez używania specjalistycznych narzędzi. Wtyki dla światłowodu HCS są dostępne jako dodatkowe akcesoria.

www.abmicro.pl