Ciągłe przestoje na produkcji i niedobór surowców w magazynie…to jasne sygnały, że organizacja procesów produkcji wymaga zmian. W optymalizacji produkcji sprawdza się system ERP. Zobacz!W artykule omawiamy 6 sytuacji sygnalizujących, że Twoja produkcja może zyskać dzięki wdrożeniu systemu ERP.
Ręczne wprowadzanie danych do harmonogramów
W wielu firmach dane potrzebne do opracowania harmonogramu produkcji wprowadza się ręcznie. Po pierwsze jest to czasochłonne. Po drugie zwiększa ryzyko pomyłek – częstych przyczyn opóźnień w realizacji zleceń. Poza tym w harmonogramie należy uwzględniać wszystkie zmiany dot. zamówień, surowców czy stanu maszyn produkcyjnych. Tylko wówczas odpowiedni mechanizm będzie mógł przydzielać do operacji właściwe zasoby produkcyjne, które zapewnią realizację produkcji zgodnie z wyznaczonymi priorytetami.
Jak więc zoptymalizować ten proces?
Jednym ze sposobów jest wdrożenie systemu ERP z mechanizmem automatycznego harmonogramowania. Rozwiązanie minimalizuje ryzyko pomyłek podczas kolejkowania zleceń, zapewniając terminową realizację zamówień.
Powolne wprowadzanie zmian w zleceniach produkcyjnych
Oczekiwania klientów mogą zmieniać się z dnia na dzień, a wiele z tych zmian wymaga aktualizacji harmonogramu, ponieważ często wiąże się to z koniecznością reorganizacji zasobów. Dlatego, jeśli firmach nie jest gotowa do szybkiej reakcji, wyzwaniem może być utrzymywanie odpowiedniego tempa realizacji produkcji.
Harmonogram stworzony w systemie ERP można aktualizować w czasie rzeczywistym. Po wprowadzeniu nowych danych, mechanizm raz jeszcze automatycznie przypisuje narzędzia i zasoby do poszczególnych operacji, jeśli trzeba uwzględnia też nowe priorytety. Przedsiębiorstwa mogą dzięki temu skracać czas reakcji, minimalizując ryzyko pomyłek.
Rozbieżności między planem produkcji a faktycznym przebiegiem procesów
Rozbieżność między planowanym a rzeczywistym przebiegiem produkcji czy nieprzewidziane sytuacje (np. nagły spadek wydajności maszyn), które wydłużają realizację zleceń. To kolejny znak, że warto przemyśleć sposób organizacji pracy na liniach produkcyjnych i wdrożyć mechanizmy służące do monitorowania postępów produkcji.
Systemy ERP dostarczają narzędzi do wizualizacji i monitorowania produkcji w czasie rzeczywistym. Pozwala to na szybką identyfikację odchyleń od planu i eliminację wąskich gardeł, co przekłada się na płynną produkcję.
Nadmierne zapasy lub częste niedobory materiałów
Kolejny sygnał… zapasy.
Jeśli surowców ciągle jest za mało, produkcja często staje. Z kolei, jeśli za dużo, generują koszty, których można uniknąć, odpowiednio bilansując stany.
System ERP umożliwia tworzenie hierarchicznych planów. Ilość produktów agregowana w ramach głównego planu produkcji wyliczana jest m.in. na podstawie bieżących zamówień, ale także prognoz rynkowych. Co ważne, mechanizm uwzględnia również bieżący poziom stanów magazynowych i zakolejkowane dostawy. Dzięki temu łatwiej obliczyć zapotrzebowanie materiałowe pod realizację konkretnych zleceń produkcyjnych.
Brak odpowiedniej koordynacji prac między działami
Co, jeśli informacje dot. terminu realizacji zleceń i ilości potrzebnych do ukończenia planu surowców różnią się w każdym dziale? Wynika z tego, że każdy z nich korzysta z innych źródeł informacji. A to może wydłużać realizację celów firmy.
System ERP dostarcza rozwiązania. Ma jedną bazę danych współdzieloną przez wszystkie działy firmy (produkcja, zaopatrzenie, handel itd.). Ponadto główny plan produkcji (MPS) wyświetla się obok planu potrzeb materiałowych (MPR) na jednym łączonym arkuszu. Pracownicy poszczególnych działów mogą na bieżąco śledzić wszelkie zmiany na poszczególnych poziomach planu i, kiedy zajdzie taka potrzeba, szybko wprowadzać korekty. W efekcie tego przedsiębiorstwo staje się bardziej elastyczne, co przekłada się na zwiększenie konkurencyjności.
Postaw na system ERP do sprawnego planowania produkcji
System ERP wspiera zarówno proces planowania, jak i harmonogramowania produkcji. Automatyzuje wiele operacji, upraszcza zarządzaniem zasobami i zwiększa precyzję planowania
Więcej informacji dot. planowania produkcji w systemie ERP znajdą państwo na stronie: https://www.streamsoft.pl/produkcja/planowanie-produkcji/