2012 rok będzie najlepszy dla przemysłu i budownictwa

    Ponad połowa z 2 tys. ankietowanych przedsiębiorstw uważa, że w 2012 rok ich sytuacja nie zmieni się w porównaniu z rokiem 2011. O tym, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie lepiej przekonanych jest 31 proc. firm przemysłowych, 28 proc. w branży budowlanej – wynika z badania przeprowadzonego w I połowie 2011 roku na dwóch tysiącach polskich przedsiębiorców w ramach wspólnego projektu BCC i Instytutu GfK Polonia pn. "Badania nad Przedsiębiorstwem".
    Najwięcej optymistów w MŚP

    Do poprawy swojej kondycji najbardziej przekonane są małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające od 9 do 50 pracowników) – tak stwierdziło 27 proc., a 53 proc. spośród nich uważało że w ciągu roku się ona nie zmieni. Pesymistycznie wypowiedziało się natomiast 9 proc. przedstawicieli MŚP, którzy stwierdzili, że sytuacja ich firm pogorszy się, a 11 proc. trudno było powiedzieć jak będzie wyglądał ich sytuacja w przyszłym roku. Największa niepewność panuje jednak wśród mikroprzedsiębiorstw (zatrudniające do 9 pracowników), spośród których aż 17 proc. nie potrafiło powiedzieć czy ich kondycja będzie w ciągu najbliższych 12 miesięcy lepsza czy gorsza, a 10 proc. uważa, że się ona pogorszy.
    Biorąc pod uwagę podział regionalny to w każdym z nich: północnym, zachodnim, centralnym, południowym i śląskim, mniej więcej jedna czwarta przedsiębiorstwo optymistycznie patrzy na najbliższe 12 miesięcy – zwłaszcza na Południu i na Śląsku, gdzie odsetek ten wyniósł 27 proc. Mniej więcej połowa firm nie oczekuje zmian swojej kondycji w tym czasie – 47 proc. badanych w regionie południowym i 55 proc. w regionie północnym, odpowiedziało że się ona nie zmieni. Natomiast pogorszenia kondycji w trakcie roku spodziewało się najwięcej firm na Śląsku oraz w Centrum – 10 proc., 9 proc. w regionie północnym, 8 proc. w zachodnim i 7 proc. w południowym
    Źródło: wnp.pl