14 838 robotów wycenianych na blisko 1 mld USD

 W roku 2004 firmy produkcyjne kupiły 14 838 robotów wycenianych na blisko 1 mld USD. Według statystyk Robotic Industries Associtation (RIA) jest to o 20% więcej jednostek niż w roku 2003. W ten sposób został osiągnięty drugi najlepszy wynik pod względem liczby jednostek w historii. Zamówienia pochodzące od producentów samochodów z Ameryki Północnej oraz ich dostawców spadły do 64% w 2004 roku, z 68% w roku 2003. Jest to ważny wskaźnik mówiący o tym, że roboty znajdują różnorodne zastosowania, nie tylko w przemyśle samochodowym, ale również w spożywczym, farmaceutycznym, elektronicznym oraz lotniczym. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że roboty mogą odgrywać kluczową rolę w zachowaniu produkcyjnych miejsc pracy w Ameryce Północnej. Wraz ze wzrostem możliwości robotów spadły koszty produkcji ? co może powstrzymać przenoszenie produkcyjnych miejsc pracy do innych krajów, gdzie np. jest tańsza siła robocza. W małych i srednich firmach zastosowanie robotów jest jeszcze niewielkie, jednak w przyszłości może być ogromne. Przykładowo w Ameryce Północnej zamówienia na roboty pakujące wzrosły o 50% w roku 2004.
 Firmy zajmujące się robotyką w Ameryce Północnej zauważyły również w 2004 roku duży wzrost liczby zamówień od firm spoza Ameryki Północnej. Zebrano zamówienia na 1 291 robotów o wartości 65 mln USD. Jest to wzrost o 152% w jednostkach orazo 78% w dochodach. Całkowita liczba nowych zamówień z zeszłego roku to 16 129 robotów o wartości 1,06 mld USD, co daje wzrost o 25% w liczbie jednostek oraz o 16% w dochodzie.
RIA utrzymuje, że w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się 144 000 robotów, co daje USA drugie miejsce po Japonii. Organizacja RIA co kwartał publikuje statystyki na podstawie aktualnych danych dostarczonych przez członkowskie firmy, które według RIA stanowią 90% rynku robotów przemysłowych Ameryki Północnej. Założona w 1974 roku RIA zrzesza: 225 producentów robotów, dostawców komponentów, integratorów systemów, użytkowników końcowych, grup badawczych oraz innych firm konsultingowych.